Sponzorováno

Steroidy na svaly zabily mladého fitnessmaniaka – dejte si na ně bacha! 4.8/5 (10)

Steroidy na svaly zabily mladého fitnessmaniaka - dejte si na ně bacha!Posedlost velkými svaly stála mladého bodybuildera život. Jeho srdce a cévy nezvládli nápor steroidů. Napumpované svaly jsou pro některé mladé muže to, co pro ženy posedlost štíhlostí. Udělají vše pro to, aby měly co největší bicepsy, nejvyrýsovanější břicho. Riskují zdraví užíváním anabolických steroidů, z nichž jim sice svaly narostou, ale srdeční sval to nezvládne.

Oli Cooney z anglického Bradfordu začal posilovat v šestnácti. „Měl nízké sebevědomí a domníval se, že musí změnit své tělo , aby odpovídalo společenským nárokům,“ píše DailyMail. Nestačilo mu nabírat svalovou hmotu postupně, velké svaly chtěl mít co nejrychleji. Začal proto užívat vysoké dávky steroidů.

První infarkt přišel už v osmnácti! Oli to bral na lehkou váhu, ignoroval doporučení lékařů, aby přestal s posilováním a především s užíváním anabolik. Nadužívání steroidů ho přivedlo do nemocnice ještě několikrát. Jeho srdce a cévy byly nenávratně poškozeny. Po několika mrtvicích měl problémy s chůzí a řečí.

Fyzioterapeut ho dostal z nejhoršího a Oli začal znovu čtyřikrát do týdne posilovat. Pro většinu lidí by už toto bylo velkým varováním, ale chlapec neposlouchal ani své tělo, ani kardiologů. Netajil se tím, že s cvičením nikdy nepřestane. Jak sám řekl – raději zemře na infarkt nebo mrtvici. Bohužel ve dvaceti letech se mu to splnilo. Zkolaboval v taxíku po večírku u kamaráda a po převozu do nemocnice zemřel.

Co způsobují steroidy?

Steroidy podporují růst svalstva, ve vyšších dávkách však působí na organismus zhoubně. Kromě toho, že nenávratně poškozují cévy a srdce, čímž zvyšují riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice, mají i další nežádoucí účinky.

Co způsobují steroidy u mužů

– Zvýšení rizika rakoviny prostaty
– Zvýšené riziko rakoviny prsu
– Scvrkávání varlat
– impotenci
– Snížení počtu spermií
– neplodnost
– Nárůst prsou
– plešatost
– Koňské zuby a hranaté čelo (vzhled jako Hulk)
– Těžké akné

Co způsobují steroidy u žen

– Růst ochlupení na tváři a těle
– Zmenšování prsů
– Zvětšení klitorisu
– Zhrubnutí hlasu
– Zvýšenou chuť na sex
– Problémy s menstruací
– Vypadávání vlasů
– Těžké akné

Anabolické steroidy

Anabolické steroidy jsou léky používané v medicíně k léčbě a při zneužívání ve sportu nesou s sebou jisté riziko. Nejsou to tabletky, které vybudují za vás postavu a i když vám v budování mohou pomoci, hmotu díky nim nabytou si po jejich vysazení udržíte jen jistý čas. Proto po anabolických steroidech by měly sahat pouze sportovci, kteří už přirozenou cestou dosáhly svého maxima a chtěli by výsledky svého snažení posunout dál. Kromě toho na člověka, který se cvičení už léta věnuje a má vybudovaný přirozený základ, anabolické steroidy působí i s daleko větším efektem.

Faktem je, že dnes už asi nenajdete špičkového sportovce, kteří by osobně neměl co do činění s jakýmkoli druhem dopingu.

Sponzorováno

Anabolické steroidy v dnešní fitness společnosti

Hodně laické veřejnosti se pohoršuje už nad tím, když člověk užívá prášky ve formě proteinu, gaineru či kreatinu. Myslí si, že se jedna o doping. Nesprávné lidí označují za „sypače“. Posuzují, kritizují. Přestože v tomto se mýlí, v něčem mají pravdu – anabolické steroidy jsou špatné.

Anabolické steroidy jsou léky, které se v medicíně pod dohledem lékařů používají k léčbě různých onemocnění a často jsou pro jejich účinky zneužívány ve sportu. V žádném případě se nejedná o protein, gainer, kreatin, glutamin apod. To jsou doplňky výživy s minimem a zřídka se vyskytujících problémů. Ty jsou dobré. Anabolika jsou však špatné.

Často se stane, že člověk, který se vypracoval bez nich, je v této době často zpochybňován. Uvnitř však ví, že je neužíval a ví, že svému tělu tím udělal službu. Ačkoli jeho fyzický fond jednou dosáhne maxima, po kterém již zlepšení přicházet nebudou, bude profitovat více, pokud se nebude snažit posunout vpřed pomocí steroidů.

V současné kulturistice se před nimi zavírají oči, ale když dojde k dosažení hranice, kdy pokrok nelze rapidně zvyšovat přirozeně, často i dávno předtím, přichází na řadu doping, který je běžný i přes časté antidopingové kontroly. Ten pomáhá pokročit dál.

Je to smutné, ale ještě smutnější je, když přijde do posilovny středoškolák, který cvičí dva měsíce a už by chtěl vědět, co si má píchat, aby učinil bleskový pokrok. Pokud však nemáte soutěžní či jiné profesní cíle, považujeme používání steroidů za zbytečné a nepochopitelné ohrožování zdraví pro dosažení krásnějšího těla pro letní časy na koupališti.

V tomto článku si shrneme fyziologické následky používání těchto látek, které nejsou vůbec dobré. Pro začátek však pojďme k výhodě – po steroidech se roste rychleji s menší námahou. Je to jen částečná pravda, protože dieta a tréninky musí být také poctivé. Navíc, více musíte pak cvičit více, abyste hmotu udrželi.

Nárůst síly a nárůst svalové hmoty je jediná výhoda, kterou ze steroidů získáváte. Obojí se ta dosáhnout i přirozeně, sice pomaleji, ale vlastními silami, bez „zkratek“ a budete mít mnohem lepší pocit z toho, co jste dosáhli.

Výhody jsme si připomněli, pojďme rychle na nevýhody, resp. rizika spojená s užíváním anabolických steroidů:

Oslabení imunitního systému
Poškození jater
– Poškození ledvin a kardiovaskulárního systému
Gynekomastie (tvorba prsní tkáně ženského typu)
NEGATIVNÍ vliv na činnost prostaty
Poruchy plodnosti
– Výskyt akné a kožních poruch
– Vypadávání vlasů , vznik plešatost
– Rozvoj nemocí z dědičné dispozice
– Omezování růstu chrupakovité tkáně a kostí
– Psychické problémy
– U žen hrubnutí hlasu, menstruační poruchy, zvýšený růst ochlupení

Stojí ta estetika či přírůstek síly, skutečně za to? Dejte pozor, abyste nedopadli jako Oli.

VIDEO: Skvělý dokument o steroidech

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva