Sponzorováno

Srdce z pohledu klasické čínské medicíny 4.67/5 (18)

Srdce z pohledu klasické čínské medicínyKlasická čínská medicína uvádí, že srdce je vládcem všech orgánů v těle – sídlo psychiky a vědomí. Západní medicína považuje za hlavní orgán mozek. Podle Číňanů v srdci sídlí duše, která řídí psychiku, vědomí a mysl, ale i celkový vzhled a vystupování člověka a jeho osobnost. Přes srdce vnímáme své nitro, pocity, bolest či radost a přijímáme podněty z vnějšího světa – lidi a události kolem nás. Srdce odpovídá za kvalitu krve a stav celé krevní soustavy, kterou tvoří žíly, tepny, cévy a vlásečnice. Zdravé srdce potřebuje dostatek zdravé krve, aby mohlo plnit svou funkci – vyživovat všechny ostatní orgány v těle.

Srdce – nejdůležitější orgán v těle

Energie a síla srdce zajišťuje jeho správné pulzování. Každý impuls, bouchnutí srdce pohání krev vpřed a tím roznáší výživu a informace do všech částí organismu – do orgánů, do tkání i do pokožky. Podle tradiční čínské medicíny srdce také napomáhá produkci krve. Úzkými spolupracovníky srdce je slezina, která si vytváří energii z potravy. Energie z plic a sleziny se promíchá a přijde do srdce, které ji přidá do krevního oběhu a tím se zvýší objem krve. Proto je nutné přijímat kvalitní stravu a dýchat hodně čerstvého vzduchu.

Srdce – nedostatek energie

Naše srdce nejvíce potrápí slabá krvetvorba, nedostatek energie, příliš mnoho ohně (jangu) nebo přemíra vlhkosti a hlenů v těle.
Nízký tlak u člověka se projevuje právě, pokud má srdce nedostatek krve a energie. Nemocný trpí chronickým pocením, nespavostí, špatným prokrvením končetin, zapomnětlivostí, závratěmi apod. V tomto případě je naprosto nutné konzumovat potraviny, které podporují tvorbu krve – pohanka, zelené listové saláty, špenát, červená řepa, rakytníková šťáva, černý sezam atd. Energii získáme zpět i cvičením a jídelníčkem plným ovoce a zeleniny.

Srdce – příliš energie

Naopak, když má srdce energie více než třeba, tedy příliš jangu – ohně, mohou se objevit migrény, vysoký krevní tlak, afty, zácpa, nadměrná žízeň.
Příznakem je červená tvář a nadměrné pocení, z psychických projevů se může objevit zmatenost. K tomuto stavu dojde většinou tehdy, když jsou dlouhodobě stísněné emoce srdce, nebo častou konzumací štiplavých, sytých a těžkých jídel a tvrdého alkoholu. Při převaze jangu preferujeme osvěžující potraviny a jídla hořké chuti (zelené listové saláty, čekanka, ječmen, meruňky, brokolice, artyčoky, květák, špenát, cuketa a čerstvé ovoce).

TIP: Mrkněte na 6+4 látky pro zdravé srdce

Své pocity nepotlačujte!

Když jsme smutní nebo zklamaní, zkusme si o tom promluvit s někým, koho máme rádi. Někdy stačí dostat všechno ze sebe ven a hned se člověku uleví. Srdce bývá ohroženo i nahromaděním vlhkosti a hlenů, zejména z nesprávné životosprávy. Číňané tvrdí, že vlhkost v těle blokuje náš intelektuální vývin, naše vnímání, chápání nebo i rychlost reakcí. Proto se raději vyhýbají potravinám, které vlhkost způsobují. Nedoporučují mléko a mléčné výrobky, ani hodně cukru a sladkostí. Naopak snaží se vlhkost z organismu odstranit například pomocí bílé ředkve, pijí čaje z lékořice lysé a fenyklu, čerstvou mrkvovou šťávou, houbami nebo křenem.

Sponzorováno

S jakými orgány v těle je naše srdce spjato?

Diagnostika srdce z jazyka

Sval, který náleží k srdci a tenkému střevu, je jazyk, neboť dráha srdce vede až ke kořeni jazyka. Pokud nemocný mluví zmateně nebo se vyjadřuje pomalu, ukazují tyto příznaky na oslabené srdce.
Ve většině případů infarktu se setkáváme právě s poruchami artikulace, kvůli špatné hybnosti jazyka. V čínské medicíně existuje diagnostika z jazyka, protože jazyk patří k systému srdce a odráží se na něm stav jednotlivých orgánů.

Tenké střevo – párový orgán srdce

Tenké střevo je párový orgán srdce. Proto se často při kardiovaskulárních chorobách setkáváme s poruchami trávení, špatným vstřebáváním živin nebo potížemi s cirkulací vody v těle. Kromě toho, že tenké střevo přijímá natrávenou potravu ze žaludku a pokračuje dále v procesu trávení, zabezpečuje i vstřebávání živin přes střevní stěny a posílá nadbytečné tekutiny do močového měchýře, odkud se vyloučí ven z těla. Činnost tenkého střeva podporujeme stejně jako činnost srdce stravou bohatou na trávicí enzymy, čerstvé ovoce a zeleninu, především červené a zelené barvy.

Pánové, pozor na srdce!

Srdce je vládce všech orgánů v tělu, nejdůležitější a nejohnivější orgán. Muži jsou z pohledu čínského lékařství také jang, a proto bývají častěji postiženi nemocemi srdce. Jejich srdce se rychleji rozpálí. Nejen muži, ale všichni si musíme dávat na srdce velký pozor! A proto si dopřejte více radosti. Emocí srdce je radost. Když je přirozená a harmonicky vyvážená, poukazuje na dobrý zdravotní stav srdce. Bezdůvodný smích, přílišná radost z čehokoliv, nebo naopak smutek a melancholie poukazují na poruchu ve funkcích srdce.

TIP: Přečtěte si také jak se vyšetřuje celý kardiovaskulární systém

Doporučené rostliny pro srdce

Čekanka

Doporučujeme tento osvěžující salát, kdy potřebujeme ledový salát, čekanku, endivii (nebo jakýkoli jiný druh zeleného salátu), bílou ředkvičku a čerstvé klíčky z alfalfa. Všechny suroviny dobře propláchneme čistou vodou. Saláty natrháme prsty na menší kousky, aby se neztratily důležité vitamíny a minerály, přidáme najemno nastrouhanou bílou ředkvičku a celé klíčky. Vše dobře promícháme a zalijeme zálivkou. Tu si můžeme připravit například smícháním šťávy z poloviny citronu a lžíce javorového sirupu.

Bobkový list

Vavřín, neboli bobkový list je velmi užitečná věc. Vlastnosti této bylinky ještě nejsou zcela probádané, ale naše babičky a zkušení bylinkáři věděli moc dobře, kdy ji použít. Nejenže blahodárně působí na trávení, ale také pročišťuje cévní systém a krev. Používá se jako přísada do jakéhokoliv jídla – do polévky, k masu, do specialit jako je guláš či do dušené zeleniny. Bobkový list necháme v jídle pouze během vaření, pak ho zahodíme, nekonzumuje se přímo.

Čtěte také na téma srdce

VIDEO: Jak na posílení srdce a zlepšení krevního oběhu

VIDEO: Cvik na srdce. Jak na bolest u srdce a bušení srdce.

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Srdce z pohledu klasické čínské medicíny”

    1. MuDr. Josef Maček napsal:

      Musím pochválit za hezké zpracování.
      Hezký den,
      JM

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva