Sponzorováno

Nejčastější příčiny bolesti hlavy – která je ta vaše? 4.93/5 (30)

Nejčastější příčiny bolesti hlavyNěkdy je to až nesnesitelné. Co přesně? Bolest hlavy. Nyní nemáme na mysli situace, které mnoho žen používá jenom jako výmluvu na cokoliv. Máme na mysli situaci, kdy je bolení hlavy opravdu reálné. Většina z vás jistě řeší jenom to, aby bolest přestala. Nejjednodušší je vzít si pilulku. Mezi nejznámější patří:

  • Paralen
  • Ibalgin
  • Valetol

Jistě každý z nás někdy poznal šílenou bolest hlavy (ovšem pokud jste tím šťastlivcem, který bolest nezná, pak gratulujeme a závidíme). Ve většině případů není taková bolest nic vážného a odezní sama nebo s pomocí vhodného utěšujícího léku. Co však běžnou bolest hlavy způsobuje?

Bolest hlavy může mít celou řadu příčin. Pokud bolest hlavy dlouhodobě přetrvává, je nutné zajít za odborníkem. Podívejme se nyní na ty nejčastější příčiny bolesti hlavy a také na způsoby, jak nepříjemné bolesti předcházet. Málokdo vůbec pídí po tom, proč se bolest hlavy objevuje. Přitom právě to by mělo být nezbytností, jelikož díky tomu lze bolesti hlavy pro příště snadno eliminovat. A co patří mezi ty nejznámější? Podívejte se společně s námi.

Dehydratace

Asi nejběžnější příčina bolestí hlavy. Pokud zanedbáte pitný režim, vaše hlava vám to rozhodně připomene. Lidský organismus je až ze 60 % tvořen vodou, a proto ke svému fungování potřebuje její dostatečný příjem. Dospělý člověk by měl vypít nejméně 2 litry tekutin denně (v horkém počasí či zvýšené fyzické zátěži i více). Ale pozor – některé nápoje vám mohou paradoxně ublížit, protože tělo ještě více dehydratují. Patří k nim například káva, tzv. fresh džusy, ale také některé limonády.

Možná, aniž byste si to možná sama uvědomili, tak během dne vypijete velmi málo tekutin. A tak se u vás může objevit právě dehydratace, která má mimo jiné vliv i na to, že vás rozbolí hlava. Proto se snažte pitný režim dodržovat. Odborníci radí vypít během dne okolo dvou litrů tekutin. Je to samozřejmě orientační množství a u některých z vás to může být více, u jiných méně. Dobré je připomenout, že se do tohoto množství započítávají třeba i polévky, hlavně v podobě běžných vývarů. Pokud chcete zjistit, kolik toho během dne vypijete, pijte z lahví a spočítejte si, kolik tekutiny jste do sebe dokázali dostat. Pokud je to méně než litr, je důvod bolesti hlavy celkem jasný.

Dlouhodobý stres & psychická kondice

Tohle není žádné překvapení – naše psychické rozpoložení dokáže vyvolat bolest hlavy poměrně spolehlivě. Rada „stresu se vyhněte“ je sice dobrá a její splnění nám může ušetřit spoustu nepříjemností, ovšem držet se jí je dost složité. Schválně – kdy naposledy jste se v poslední době necítili pod tlakem? Takže je spíše potřeba naučit se stres zvládat. Každý si musíme najít svůj způsob, jeden jediný recept bohužel neexistuje (přece jen nejsme stroje).

Takže jednoduše i psychika má vliv na to, že se objevuje bolest hlavy. Jedná se o jednu z velmi častých příčin. U těch z nás, kteří jsou příliš vytížené, jsou bolesti hlavy doslova na denním pořádku. Mají toho tolik, že tělo nezvládá daný nápor věcí k řešení a začne reagovat. Jak konkrétně? Začnou se objevovat různé toxiny, které se uvolňují do vašeho těla. Jde o poměrně známou reakci těla, pokud stres pravidelně překračuje již klasickou standardní míru. V tuto chvíli je doprovodným efektem také bolest hlavy. Proto doporučíme změnit svůj životní styl tak, aby vaše psychická zátěž nebyla taková, jako doposud. Uvidíte, že se následně jednoduše vyhnete všem lékům na bolest, jelikož s čistší hlavou se bolest ani neobjeví. Toto je dlouhodobá pomoc. Ta krátkodobá je založena na tom, že se seberete a vyrazíte třeba na víkendový pobyt, třeba na hory.

Výrazný pokles hladiny cukru v krvi

Pokud se tělo dostane do hypoglykemie, tedy pokud dojde k poklesu hladiny cukru v krvi, jeden ze signálů, kterým se vám organismus snaží sdělit, že je něco v nepořádku, je právě bolest hlavy. Ještě než spořádáte tabulku čokolády, abyste tělu nějaký ten cukr dodali, zvolte raději nějakou bílkovinu. Proteiny totiž stabilizují hladinu cukru v krvi účinněji a na delší dobu než „rychlé“ sacharidy.

Někdy za bolest mohou potraviny

Možná za vašimi bolestmi hlavy stojí určitá složka vašeho jídelníčku. Pozor především na čokoládu, červené víno, arašídy nebo třeba uzeniny. Ty všechny obsahují látky, jež mohou bolesti hlavy vyvolat. U některých citlivějších lidí pak to samé platí i pro mléčné výrobky, nebo dokonce obilné produkty. Zde se podívejte na potraviny, které mohou způsobit bolesti hlavy.

Sponzorováno

Kofein

Další z příkladů látek, u nichž bychom spíše čekali, že nám od bolesti naopak pomohou. Ano, kofein sice dokáže některé druhy bolesti hlavy vyřešit (nebo minimálně zmírnit), ovšem pokud to s ním přeženete, způsobíte si pravý opak. A funguje to i obráceně – pokud se z ničeho nic, ze dne na den rozhodnete s kofeinem skoncovat, máte poměrně velkou pravděpodobnost, že několik následujících dnů bude vaše hlava proti chybějící denní dávce kofeinu protestovat.

Náhlé změny počasí

Výkyvy počasí, náhlé změny tlaku vzduchu apod. se mohou rovněž projevit bolestí hlavy. To samé platí i pro změny nadmořské výšky (například cestujete-li do hor). Před takovými bolestmi hlavy se můžeme chránit jen stěží – na počasí ani geografii nestačíme.

Hormony

Především estrogen a progesteron ovlivňují v mozku látky, jež se významně podílejí na vzniku bolesti hlavy. Zatímco vyšší hladina estrogenu dokáže bolest utišit, nízká ji často vyvolává. Některé ženy pociťují nepříjemné bolesti hlavy v závislosti na menstruačním cyklu. Pokud je to i váš případ, zkuste se poradit se svým lékařem.

Pasivní kouření

Cigaretový kouř může spustit u citlivějších jedinců migrénu. Ale i u odolnějších z nás, kteří migrénami netrpí, může pasivní kouření způsobit bolest hlavy. Proto se snažte silně zakouřeným prostorům vyhýbat. A pokud tuto možnost nemáte, zkuste předejít bolesti hlavy s pomocí mátového aromatického oleje, který dokáže odvést pozornost od nežádoucího pachu a navodí vám zdání čistého vzduchu.

Víno a alkohol

Nemáme na mysli situaci, kdy během večírku vypijete lahev či více, a následující den nemůžete pro bolest hlavy ani vstát z postele. Máme na mysli situaci, kdy si dáte třeba jenom malou sklenku večer před spaním. Kyseliny ve víně totiž mnohou na vaši hlavu působit celkem negativně a způsobují, že vás do pár desítek minut začne hlava bolet celkem výrazně. Jak tomu předejít? Zkuste jiný druh vína, sáhněte po kvalitnější lahvi, nebo se tomuto nápoji raději vyhněte. Někomu zkrátka a jednoduše nemusí sednout.

Když už jsme téma alkoholu nakousli, nezapomínejte také na to, že příčinou bolesti hlavy může být i prohýřená noc. Důvody jsou celkem jasné. V první řadě je to intoxikace, jelikož při nadměrném pití tělo prožívá podobné stavy, jako v případě ochrany. Toxiny se dostávají do těla a bolest hlavy je na světě. Druhým důvodem, který je s pitím spojený, je výše zmíněná dehydratace. Při pití alkoholu se tělo výrazně dehydratuje. Pokud není dodáváno nealko, tak jasně dochází k tomu, že lze bolest hlavy očekávat. Pomocí je kombinovat alkoholické nápoje se sklenkou čisté vody. To navíc zpomalí i celkovou opilost a tělo se tak bude s přísunem alkoholu lépe vyrovnávat.

Krční páteř

Vliv na bolest hlavy může mít i příčina, kterou byste hádali jenom velmi těžko. Souvisí v podstatě s fyzickou stránkou vašeho těla. Největším problémem je krční páteř. Pokud je během dne výrazně namáhána, projeví se to nejenom tím, že vás bolí záda nebo za krkem. Daná bolest vcelku s velkou jistotou projde až do oblasti vaší hlavy. Pokud chcete tento problém eliminovat, snažte se o to, abyste krční páteř nijak výrazně nenamáhala. Hlavní problém je dlouhodobé sezení u počítače. Jak se v takové chvíli zachovat?

  • Zkraťte dobu, po kterou u počítače pracujete
  • Pravidelně se protahujte a choďte
  • Mějte židli s dobrou oporou

Ne vždy ale může být problémem jenom kancelářská práce. Vliv na problémy s krční páteří a následnou bolest hlavy může být dlouhé cestování v autě nebo jiném dopravním prostředku, stejně jako třeba spaní ve špatné poloze, na špatné matraci a neodpovídajícím polštáři. Zatěžovat pohybový aparát tedy není to pravé.

Vůně i a vzduch

I vůně mohou ovlivňovat to, že vás začne bolest hlava. Každá z vás jistě reaguje na vůně jinak a každá má raději jiné. Obecně ale platí, že největším problémem jsou takzvané těžké vůně, které mohou být s bolestmi hlavy přímo spojené. Pokud se do prostředí, kde jsou výrazně cítit, na delší dobu dostanete, projeví se to právě tím, že vás začne bolest hlava.

TIP: Podívejte se na vůně proti bolestem hlavy

Nemusí to být ale nutně jenom konkrétní vůně. Problémem může být i špatný vzduch v místnosti, kde se pohybujete. Příkladem je třeba zakouřené, na které sice nenarazíte v hospodách, ale místa, kde je rizikem, se objevují stále. Problémem ale může být i takzvaný vydýchaný vzduch. I zde může být z dlouhodobého hlediska problém právě s tím, že vás začne bolest hlava.

Nějaká nemoc

Sponzorováno

I to často bývá příčinou bolestí hlavy. A bolest hlavy bývá doprovázena malátností, rýmou, celkovou slabostí. Pak to může být třeba chřipka. A všichni víme co dělat. Zalehnout, odpočívat, nechat organizmus trochu nabrat síly.

A co si o bolestech hlavy ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Nejčastější příčiny bolesti hlavy – která je ta vaše?”

    1. […] z nás ve svém životě už na vlastní kůži zažil, co je to bolest hlavy. Říká se, že když hlava bolí to jakoby bolel celý člověk. Výrazně ovlivní naši […]

    2. […] Čtěte také: Nejčastější příčiny bolestí hlavy. […]

    3. […] při potížích nervového původu. Pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Levandulová koupel, s přidáním rozmarýnu, zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva