Mikrobiom – proč je tak důležitý pro naše zdraví? 4.91/5 (11)mikrobiom

Co je to vlastně ten mikrobiom?

Podobně, jak je to s genetickou výbavou, která je u každého člověka jedinečná, má každý z nás i jedinečné mikrobiální vybavení. Naše tělo jak zevnitř (například v trávicím traktu), tak zvenčí osidlují pouhým okem neviditelní společníci – různé mikroorganismy, jako například bakterie, viry, houby apod. Společenství těchto kolonizátorů je velmi četné, je jich více než sto miliard a jen na kůži podle dle dermatologů „nosí“ průměrný dospělý okolo 0,8-1 kg mikroorganismů.

Co přesně si máme pod mikrobiomem představit? Tvoří ho všechny nepatogenní mikroorganismy v lidském těle včetně bakterií, kvasinek, virů, jako jsou i roztočů. Mikrobiom osídluje pět částí našeho těla: nosní sliznici, ústní dutinu, pokožku, trávicí a močový-pohlavní trakt. A podobně jako otisky prstů, každý z nás má i svůj unikátní mikrobiom. Naše tělo obývá 10-krát více bakterií a mikroorganismů jako máme lidských buněk.

Každý má ten svůj mikrobiom…

Odborníci je označují jako druhý genom. Odlišnost mikrobiomu každého z nás determinuje několik faktorů – například věk, pohlaví, část těla, kde se mikroorganismy nacházejí, ale i různé faktory životního prostředí – vlivy pracovního prostředí, užívání léků, zejména antibiotik apod. Pokud se rovnováha tohoto citlivého živého systému naruší, důsledkem mohou být různé zdravotní potíže a onemocnění. Stav mikrobiomu má také vliv na stav stávajících onemocnění. A naopak onemocnění ovlivňuje i na stav mikrobiomu.

Mikrobiom je důležitý pro zdraví pokožky i celého těla

Výhodou mikrobiomu ve srovnání s genetickou výbavou je to, že ho můžeme určitými způsoby modifikovat a znovuobnovit rozmanitost – rozmanitost mikroorganismů, které kůži osidlují. Tento poznatek je zvlášť důležitý při léčbě některých kožních onemocnění, jasným příkladem je atopický ekzém, když rovnováha mikrobiomu hraje v celkovém průběhu onemocnění významnou roli. Pokud by se i léčbou obnovila kožní bariéra a mikrobiom nebude vyvážený, budou se opakovat fáze akutního vzplanutí onemocnění, vysušení kůže, její svědění a podráždění.

Mikrobiom kůže zdravých pacientů se liší od mikrobiomu atopiků. A také pokud bychom porovnali mikrobiom kůže atopických pacientů během akutních stavů s mikrobiomom jejich kůže v klidné fázi onemocnění, při akutních stavech je mikrobiom změněn, postižená místa kůže vykazují chudší rozmanitost než ty zdravá.

Už i v kosmetice se ví, že mikrobiom pomáhá

Bakterie, které se na povrchu těla cítí jako doma, na kůži vytvářejí pořádnou mapu suchých i vlhkých míst. A to je dobrá zpráva pro ty, kteří bojují s kožními problémy. Dosud všechny kosmetické přípravky na atopický ekzém nejdříve uklidňovaly zánět a pak upravovali narušenou kožní bariéru. Jenže díky novým výzkumem vědí, že to už nestačí a že pokožka potřebuje vyvážit i mikrobiom. Pokud se to nepodaří, extrémně vysušení kůže, svědění a podráždění se stále bude opakovat. Pokud vás tedy ničí atopický ekzém, nestačí pokožku jen krémovat a zvlhčovat, ale také dohlédnout na to, aby se z ní odstranila „špatná zvířátka“ a nahradily je ty dobré. Jednoduše, aby mikrobiom fungoval tak, jak má. A tento revoluční objev se dá využít i při potížích s akné.

Věděli jste, že?

  • Každý člověk má své vlastní unikátní bakteriální dědictví
  • Novorozenec přichází na svět se sterilní pokožkou, ale hned při porodu se mu na pokožce objeví matčin mikrobiom a už po pár týdnech získává svůj vlastní
  • 50 milionů Evropanů trpí na atopickou dermatitidu a trápí až 20 procent dětí

VIDEO: Lidský genom, mikrobiom a medicína – vše je spojeno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.