Jak se zbavit trhlin a prasklin na patách? Léčba lidovými prostředky 4.9/5 (10)Jak se zbavit trhlin a prasklin na patách? Léčba lidovými prostředkyProblém s popraskanými patami trápí mnoho lidí, způsobuje jim nepohodlí a silné bolesti při chůzi. Drsná a hrubá pokožka nevypadá esteticky, je zanícená od nepohodlných bot a potu. Objeví-li se praskliny na patách, měla by být okamžitě zahájena domácí léčba. Nejdříve však musíte zjistit příčiny jejich vzniku, a poté najít vhodné recepty z lidových prostředků.

Příčiny trhlin na patě

Zbavit se trhlin a mít patu hladkou jako dítě je možné pouze po zjištění příčiny jejich vzniku. Kožní defekty vznikají narušením elasticity kůže v důsledku mnoha faktorů. K tomu dochází nejčastěji v létě – v sandálech, plážových papučích nebo při chůzi naboso.

Nejčastější příčiny trhlin na patě jsou tyto:

 • dermatitida, zánět kůže na noze;
 • nepohodlná, těsná nebo tuhá obuv;
 • nošení nylonových punčoch, syntetické ponožky;
 • odpověď nohou na otoky v důsledku porušení oběhu nohy;
 • nedostatek vitaminů E a A;
 • diabetes mellitus;
 • plísňové onemocnění nohou;
 • důsledek olupování kůže, zneužívání pemzy;
 • hormonální poruchy během těhotenství.

Dojde-li k závažnému onemocnění kůže, je nejlepší se poradit s dermatologem, který vám doporučí léčivý přípravek nebo krém.

Doporučení k odstranění trhlin – rady a lidové recepty

Lidových receptů, jak se zbavit trhlin na patě, je mnoho. Nicméně, před zahájením léčby si musíte uvědomit, že pokud budete i nadále chodit v nepohodlných botách, zřídka si budete mýt nohy, tak vám zvlhčující prostředky, koupele a masky nepomohou.

1. Péče o nohy

Naše rady a doporučení pro péči o nohy:

 • koupel nohou, pečovat o své nohy musíte každý den, praktikovat solné lázně, výživné masky a masáž s oleji;
 • zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitaminy E, A;
 • boty by měly být lehké, měkké, pohodlné, vyrobené z přírodních materiálů;
 • denně by měla být použita na paty maska ze smetany, medu, želé, nebo sprej z aloe;
 • chodidla musí být udržována v čistotě, vyvarovat se kontaktu s nečistotami a prachem;
 • můžete zajít na pedikúru, aby se odstranily vrchní vrstvy hrubé pokožky a masky a krémy tak mohly lépe proniknout dovnitř. Nebo si také můžete pedikúru udělat doma.

2. Vazelína

Nohy si napaříte v horké vodě, vysušíte ručníkem a namažete vazelínou – tlustou vrstvu, poté zalepíme širokou lepicí páskou, necháme působit celou noc.

3. Koupele s peroxidem vodíku

V 5 litrech teplé vody, se rozpustí lžíce 3% peroxidu. Paty v tomto roztoku namáčíme 10-15 minut, poté odstraňte odumřelé vrstvy tvrdou houbou. Pemza nelze použít, podporuje praskání. Periodicita postupu – 2-3 krát týdně.

4. Recept s aspirinem

Aspirin (balení po 10 ks) a sklenka vodky. Rozetřete tablety na prášek, zalijeme vodkou a po dobu dvou dnů používáme jako obklad v noci, na který dáme teplé ponožky.

5. Léčba hluboké praskliny – glycerin s octem

Uděláte si obklad z glycerolu, 9% octu a amoniaku. Všechny komponenty vzít ve stejném poměru, amoniak se přidává nakonec. Namočte hadřík v kapalině a ovažte si s ním paty.

6. Zinková mast

Aplikuje se ve večerních hodinách s tlustou vrstvou, na horu dát bavlněné ponožky.

7. Mýdlo na praní

Nalijte 2 litry teplé vody, rozpusťte lžičku jedlé sody. Přidejte lžíci strouhaného mýdla, zamíchejte. Děláme takovou koupel každý večer, macerace kůže 20-25 minut. Propláchneme vodou.

8. Receptura s cibulí

Vyčistěte cibuli, nakrájíme na kroužky, a ty položíme na paty v husté vrstvě, držet po dobu 2-3 hodin pod celofánem nebo ponožkami.

10. Medový zábal

Rozetřeme na paty tlustou vrstvu medu, dáme bavlněné ponožky. Aplikujeme celou noc, je nutné smýt zbytky ráno s teplou vodou.

11. Maska z mladé cukety

Cuketu umixujeme, přidáme lžíci olivového oleje, masku dáme na paty, necháme působit celou noc. Masku izolujeme bavlněným šátkem.

12. Směs medu a lopuchu

Hněte lopuchové listy na kaši, přidáme med a trochu mouky. Aplikujeme stejně jako masku z mladé cukety.

Další rady, jak na praskliny na patách

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva