Sponzorováno

Jak provést samovyšetření prsou? 4.91/5 (11)

Jak provést samovyšetření prsou?Rakovina prsu patří mezi onemocnění, u kterých je důležité jejich včasné zjištění. Počátek nemoci vás však nebolí, nepociťujete tedy, že by se ve vašem těle odehrávalo cokoliv špatného. Změny v prsou ale můžete zaregistrovat, pokud budete pravidelně prsa prohlížet a prohmatávat. Víte, jak to tedy správně udělat?

Rakovina prsou je jedním z nejčastějších druhů nádorového onemocnění u žen. Ty, které jsou starší 45 let, mohou každé dva roky podstoupit bezplatné mamografické vyšetření. V odůvodněných případech jsou na vyšetření odesílány i ženy mladší. V mezidobí, ale i u žen mladšího věku je na místě si prsa pravidelně prohlížet. Případné onemocnění se netýká pouze žen určitého věku, a proto je třeba myslet na to, že nemoc je ideální zjistit co nejdříve. Jen tak je vysoká šance na její úspěšné zvládnutí.

Nejčastěji se sice onemocnění projeví u žen po 60. roce věku, ale není to vždy pravidlem. Pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu zvyšuje její výskyt v rodině, ale třeba i brzký začátek menstruace (do 12. roku), nadváha nebo nadměrná konzumace alkoholu.

Samovyšetření prsou a vhodné načasování

Prsa vyšetřujte vždy jednou za měsíc ve stejnou dobu. Optimální je zvolit 5. – 10. den menstruačního cyklu. Pokud víte, že na to zapomenete, není nic snazšího, než si to poznačit do kalendáře (nebo upomínku do mobilu). Dají se též do mobilu stáhnout aplikace, které vás na nutnost samovyšetření prsu upozorní. Můžete to zadat též jako úkol svému partnerovi – jistě jej rád přijme.

TIP OD REHABILITACE.INFO – Samovyšetření prsu si můžete udělat i ve sprše.

Postup při samovyšetření prsu krok za krokem

1. Prsa si prohlédněte v zrcadle

Začněte tím, že se postavíte před zrcadlo a prsa si prohlédnete, zda na nich neshledáte nějaké změny – odlišný tvar prsu, bradavky, skvrny na kůži, vzhled bradavek. Příznakem může být vtahování kůže v určitém místě, nesouměrnost prsu, zarudlá a teplá místa nebo viditelně rozšířené žilní pleteně.

Sponzorováno

Nejprve stůjte v klidu, poté zvedněte ruce a opět se zaměřte na možné změny prsou. Prohlédněte si je důkladně i ze strany. Nemusíte se znepokojovat tím, pokud nemají prsa zcela shodnou velikost. Tato nesouměrnost je běžná a neznačí žádný zdravotní problém.

2. Pečlivě prsa prosahejte

Poté prsa prosahejte – levou rukou prs pravý a pravou ten levý. Nejprve krouživými pohyby, poté důkladně prohmatejte celou oblast až ke klíční kosti. Vnímejte zejména, zda neucítíte nějaké bulky, zatvrdlá místa. Totéž proveďte vleže na boku. K prohmatání použijte tři prsty přiložené k sobě, trochu tlačte, abyste případně odhalily i hlouběji uložené nerovnosti. Promněte i oblast podpažní jamky. Zde jsou uložené lymfatické uzliny, které mohou zvětšením reagovat na probíhající lehké onemocnění (např. chřipku), ale i na nádorové bujení v prsou.

3. Poraďte se s gynekologem

V případě, že by se vám na vzhledu prsou cokoliv nezdálo, přišlo by vám, že jste nahmatala něco jiného než předchozí měsíc, neváhejte to probrat se svým gynekologem. Nepropadejte okamžitě panice, ve většině případů se jedná o jiné (a nikoliv vážné) změny v prsou, za které není zodpovědné rakovinné bujení buněk. Gynekolog váš nález ještě sám vyšetří, v případě potřeby je následně provedeno mamografické a ultrazvukové vyšetření. Poté se může odebrat vzorek tkáně, který je podroben histologickému vyšetření.

Čím dříve, tím lépe

Pokud je potvrzena diagnóza rakoviny, je zjištěno, zda je rozšířena i do jiných míst těla, v jakém stádiu onemocnění momentálně je. Dle toho je zvolena nejvhodnější léčba rakoviny (chirurgický zákrok, chemoterapie, hormonální léčba) a její postup. Ten kromě jiného závisí též na věku pacientky a jejím celkovém stavu. Je zde vždy zapotřebí spolupráce více odborníků – gynekologa, onkologa, chirurga, fyzioterapeuta. Čím dříve je onemocnění zjištěno, tím dříve může být proveden chirurgický zákrok, který dává velmi dobrou šanci na kompletní vyléčení.

Přečtěte si také druhý článek o samovyšetření prsu.

VIDEO: Samovyšetření prsu – prevence rakoviny prsu

VIDEO: „Ruce na prsa“ – film o samovyšetření prsu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva