Sponzorováno

Jak pracuje močová soustava? 4.86/5 (7)

  • Močová soustava je složitý systém tělesných orgánů, který má několik důležitých funkcí, včetně odbourávání odpadních látek z těla a regulace množství tekutin a solí v těle. V tomto článku je zjednodušený popis, jak pracuje močová soustava.
  • Ledviny: Ledviny jsou párové orgány, které se nacházejí v zadní části břišní dutiny. Jejich hlavní funkcí je filtrování krve a vytváření moči. Ledviny odstraňují odpadní látky, nadbytečnou kyselinu močovou a soli z krve. Voda a rozpustné látky jsou filtrovány z krve a tvoří primární moč.
  • Močovody: Primární moč putuje z ledvin močovody směrem k močovému měchýři. Močovody jsou tenké trubice, které spojují ledviny s močovým měchýřem.
  • Močový měchýř: Močový měchýř je orgán, který slouží k ukládání moči a regulaci jejího vylučování. Když se moč hromadí v močovém měchýři, vyvolá to pocit močení.
  • Močová trubice (urethra): Močová trubice je trubice, která vede z močového měchýře ven z těla. Když člověk cítí potřebu močit, moč je vylučována močovou trubicí ven.
  • Moč: Moč je tekutina, která obsahuje odpadní látky, které byly filtrovány z krve v ledvinách. Moč obsahuje také vodu, soli a různé látky, které jsou tělu nepotřebné.
  • Celý tento proces umožňuje tělu udržovat rovnováhu tekutin a elektrolytů, regulovat krevní tlak a odbourávat odpadní látky. Močová soustava hraje klíčovou roli v udržování homeostázy v těle a odstraňování nadbytečných a škodlivých látek.

Jak pracuje močová soustava?Močová soustava odstraňuje z těla odpadní látky a přebytečnou vodu. Sestává z ledvin, v nichž se chemické látky a voda z krve přeměňují na moč, z močovodů, kterými moč z ledvin protéká do močového měchýře, kde se moč skladuje, a z močové trubice, kterou moč odchází z těla ven. Odpadní látky se v těle tvoří rozkladem opotřebovaných tkání, živin a léků. V ledvinách se krev filtruje a zbavuje těchto látek.

Význam vylučovací soustavy

Co má za úkol dělat v těle močová soustava?

  • Zbavuje organismus škodlivých látek
  • Reguluje hospodaření s vodou a minerálními látkami
  • Zajišťuje filtraci krve a vznik moči

Z čeho se skládá močová soustava?

Ledvina

Když krev prochází ledvinami, odstraňují se z ní odpadní látky a voda. Vzniklá tekutina se nazývá moč.

Ledviny mají v těle následující funkce:

     

  • Řízení hospodaření s tekutinami (tvorba moči)
  • Řízení krevního tlaku
  • Řízení acidobazického hospodářství
  • Odstraňování jedů z těla
  • Řízení tvorby červených krvinek (erytrocytů)

Ledviny jsou umístěny na zadní straně břišní dutiny po bocích páteře. Mají tmavě červenou barvu, tvar fazole a jsou obalené tukem. Hmotnost jedné ledviny je asi 150g.

Pro ledviny je velmi důležitý pitný režim – ten je pro organismus nezbytný. Vyrovnává ztráty vody a minerálních látek v těle. Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu a fungování všech orgánů. Ledviny udržují rovnováhu tekutin v těle, zabezpečují stálost vnitřního prostředí, hospodaření s vodou a minerálními látkami. Odstraňují z těla ve vodě rozpustné odpadní a cizorodé látky. Fungují nepřetržitě 24 h denně.

Močový měchýř

V močovém měchýři se skladuje moč. Když se naplní, pocítíme potřebu močení. Jeho pružné stěny se při vyprazdňování stáhnou a vypustí moč močovou trubicí. Průměrný objem moči v měchýři je asi 0,25l. Při jeho nahromadění máme pocit nutkání močit.

Močovod

Dvě tenké trubky močovodu přivádějí moč z ledvin do močového měchýře. Při vstupu do močového měchýře jsou chlopně, které nedovolí návrat moči do ledvin.

Svěrač

Tento sval otevírá a zavírá výstup z močového měchýře. Je řízen mozkem dospělého člověka, což nám umožňuje rozhodnout se, kdy budeme močit.

Sponzorováno

Močová trubice

Úzká trouba měří u mužů přibližně 25 cm a u žen pouze 2,5 cm a odvádí moč z močového měchýře přes genitálie ven z těla. Je to poslední úsek, kterým prochází moč v našem těle před vyloučením.

močová soustava - ilustrace

močová soustava – ilustrace

 

Močová soustava a nemoci

V močové soustavě se často vyskytují různá onemocnění. Například ženy mají močovou trubici pouze 2,5 cm dlouhou a proto jsou náchylnější k infekcím zvenku. Infekce ledvin mohou vést ke jizvení tkáně, čímž a snižuje jejich filtrační schopnost. Vznikají ledvinové a močové kameny, které způsobují velké bolesti, když vycházejí z těla. Orgány močové soustavy jsou uloženy v trupu. Ledviny leží těsně nad pasem po obou stranách páteře. Močový měchýř je umístěn za stydkou kostí.

Neudržení moči

Jde o mimovolný únik moči. Vyskytuje se zejména u starších lidí a postihuje častěji ženy než muže. Má různé příčiny včetně infekcí močových cest, překážek při odtoku moči z ledvin a demence. Další příčinou může být oslabení svěrače močové trubice, který řídí vyprazdňování močového měchýře, nebo ochablé svaly pánevního dna po porodu. Mluvit o takových problémech bývá sice nepříjemné, ale přesto je nezbytné se poradit s lékařem, který umí najít příčinu poruchy a může ji léčit. I kdyby se porucha nedala vyléčit, existují různé pomůcky, které usnadní pacientovi život.

TIP: Co mohou znamenat problémy s močením?

Cystitida

Cystitida je zánět vnitřní stěny močového měchýře, obvykle bakteriálního původu. Bakterie, které jsou v tlustém střevě neškodné, mohou vyvolat cystitidu, pokud se dostanou do močových cest. Infekce se může šířit přes močovody až do ledvin.

Hygiena močové soustavy

Jako základ je pravidelné vyprazdňování močového měchýře, protože zadržování může způsobit onemocnění ledvin
Ledvinám škodí přesolená a velmi kořeněná jídla. K onemocnění ledvin může přispět i nachlazení v bederní části. Ledviny jsou orgán pro život nezbytně důležitý. Pokud se zastaví jejich činnost, nastane rozsáhlá porucha vnitřního prostředí – urémie – a postižený poměrně za krátký čas umírá. V takových případech musí pacient chodit na dialýzu, kde je napájen na umělou ledvinu. Jeho krev se vede do speciálního přístroje, ve kterém se zbavuje odpadních látek a očištěná se vrací zpět do těla.

Máte problémy s močovou soustavou? Navštivte odborníka.

Co si ještě přečíst o močové soustavě?

VIDEO: Neumírejme Mladí – Ledviny

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva