Sponzorováno

Jak na zdravé tlusté střevo a dobré trávení? 4.86/5 (7)

Vláknina v ovoci pomáhá našemu trávení!

Vláknina v ovoci pomáhá našemu trávení!

To, co přijímáme dovnitř našeho těla, se odrazí i na samém konci trávicího traktu – v tlustém střevě a ve vyprazdňování. Problémy s trávením trápí mnoha lidí – zácpy, průjmy, nadýmání, v tom horším případě nádory. Rakovina tlustého střeva a konečníku je jeden z nejčastějších typů nádorů trávicího traktu. Nejsnazší cestou jak problémům předcházet je prevence. K tomu neoddělitelně patří úprava stravy. Na co byste neměli při stravování zapomínat? Jak na zdravé tlusté střevo a fajn trávení? Zkuste naše tipy…

Voda a pitný režim

Dostatečný příjem tekutin (zejména čisté vody) je důležitý ke správné činnosti tlustého střeva. Aby měla stolice vhodnou konzistenci, netrápila nás zácpa či nadýmání, je důležité přijímat během dne dostatek tekutin. (Dospělý člověk by měl denně vypít asi 3 litry tekutin za normálních podmínek).

TIP od rehabilitace.info:
Začněte svůj den sklenicí vody (možno i s vymačkaným citronem)!

Vláknina

Vláknina je velmi důležitou složkou potravy s mnoha podpůrnými funkcemi pro naše tělo. Z hlediska správného fungování tlustého střeva je prospěšná tím, že podporuje střevní peristaltiku, změkčuje stolici, přispívá k pravidelnému vylučování, čímž zabraňuje zácpě a problémům s hemeroidy.

Je potřebná pro správnou činnost a rovnováhu střevní flóry. „Denní konzumace přirozené vláknité stravy je jedním z pilířů zdraví a zdravé životosprávy. Nedostatek vláknité vitaminózní potravy urychluje vznik rakoviny tlustého střeva u rizikově se stravujících pacientů a naopak – denní konzumace vláknité vitaminózní stravy zase chrání před mnoha nemocemi a snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva,“ vysvětluje odborník na genetickou toxikologii a prevenci rakoviny.

Rozeznáváme dva druhy vlákniny – rozpustnou a nerozpustnou, přičemž obě jsou pro tělo důležité. Oba druhy vlákniny najdeme v ovoci a zelenině v různém poměru.

Mezi nejvýznamnější zdroje vlákniny patří:

Sponzorováno

  • Zelenina a ovoce – obsahují zejména rozpustnou vlákninu
  • Celozrnné produkty a obiloviny

Doporučený příjem vlákniny pro dospělého člověka podle Světové zdravotnické organizace je 25 – 30g denně, což představuje asi 5 porcí ovoce a zeleniny a 2 porce celozrnných produktů denně. Pokud si chcete zvýšit podíl vlákniny ve stravě, nestrouhejte ovoce a zeleninu, to její hodnotu snižuje.

Malé varování: „Pozor, nestačí však konzumovat pouze samotnou vlákninu ve formě lékárenských preparátů, neboť ta neobsahuje vitamíny a stovky dalších potřebných látek obsažených v přirozené vláknité.“

Laktobacily

Laktobacily (nebo mléčné bakterie) patří spolu s bifidobakteriemi mezi probiotika. Pomáhají odstraňovat z těla škodlivé toxiny, obecně podporují imunitu a udržují střevní flóru v rovnováze (působí proti zácpě, vzniku střevních průjmů a pod.). Laktobacily najdeme v jogurtech, kyselomléčných výrobcích, v brynze, ale i některých sýrech. Zvlášť důležité je doplnit jejich příjem při užívání antibiotik, které zabíjejí se „špatnými“ bakteriemi i ty „dobré“ – laktobacily.

Selen

Selen je stopový prvek, který patří mezi důležité antioxidanty. Má významné protirakovinné účinky (pomáhá zbavovat organismus volných radikálů). Selen se nachází v půdě a do našeho i zvířecího organismu se dostává prostřednictvím rostlin. Jeho zdrojem jsou především ryby (sladkovodní i mořské), ale i maso, či ořechy (zejména kokosové ořechy, pistácie), česnek a také sójové boby.

Sponzorováno

A co pro zdravá střeva děláte vy?

A co si ještě přečíst o střevě?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva