Jak na zdravé ledviny? Zdravá strava, návyky i vitamíny 4.92/5 (12)

Sponzorováno

Ledviny jsou pro naše zdraví zásadně důležité...

Ledviny jsou pro naše zdraví zásadně důležité…

Ledviny – jeden z nejdůležitějších orgánů vašeho těla. Filtrují krev, pročišťují ji a zbavují tělo nebezpečných toxinů. Život bez nich není možný. Lidé, kterým ledviny selžou musí čekat na transplantaci nových a za ten čas podstupovat nepříjemnou mnohokrát dennodenní dialýzu. Jak se tedy o ně starat, aby vydržely zdravé po celý život?

Onemocnění ledvin jsou zákeřné tím, že často o nich do poslední chvíle ani netušíte. Mnozí nefrologové již byli svědky toho, že k nim nějaký pacient přišel poprvé s určitým podezřením či problémem a odcházel rovnou na dialýzu. Onemocnění však nevzniklo náhle, ale mohlo se pomalu a potichu formovalo celé roky. Ani závažné ledvinové dysfunkce se totiž nemusí dlouho projevit, dokonce ani bolestí. A proto když se na ně přijde, může být již onemocnění značně rozvinuté.

Nepodceňujte varovné příznaky

Mezi signály, že se s vašimi ledvinami něco děje patří:

  • nechutenství a hubnutí
  • otoky
  • bolesti hlavy
  • nespavost
  • pocity zvýšené únavy, opotřebení organismu
  • celková slabost organismu
  • nevolnosti, průjmy a zvracení
  • častější močení
  • zvýšená žízeň
  • bledost pokožky

Pozor na jiná onemocnění

Riziko problémů s ledvinami mají zejména lidé s chronickými nemocemi, které ledviny dlouhodobě poškozují. Jsou to například vysoký krevní tlak či cukrovka. Stejně jako mohou být jiné chronické choroby příčinou vzniku problémů s ledvinami, jsou i onemocnění, které se označují jako doprovodná onemocnění ledvin a mohou na problém s nimi naopak poukázat. Mezi takové zdravotní komplikace patří anémie, zvýšená hladina draslíku, kyseliny močové, poruchy hladin tuku a cholesterolu, zhoršená obranyschopnost organismu a vyšší sklon ke infekcím.

Pamatujte: Strava udělá hodně

Pokud chcete, aby vaše ledviny fungovaly správně a sloužily vašemu organismu po celý život, je třeba věnovat pozornost jejich správné výživě. Není to přitom nic těžké, stačí si zajistit pestrou a zdravou stravu, protože právě v takové se vitamíny, které podporují zdraví ledvin nacházejí. Existují takové, které napomáhají správné funkci ledvin.

Které to jsou a kde je najdete?

  • vitamín B6 – na základě studie, provedené v ústavu Linus Pauling bylo zjištěno, že ženy, které užívaly více než 40 mg. vitaminu B6 měly o 2/3 nižší riziko vzniku ledvinových kamenů, než ty, které užívaly jen 3 mg. a méně. Výzkumný vzorek přitom tvořilo až 85 000 žen. Vitamín B6 se nachází zejména v pšeničných klíčcích, hnědé rýži, krůtím a kuřecím mase, losose a krevetách,
  • vitamin D – tento vitamín je jedním z nejvýznamnějších, co se týká podpory správné funkce ledvin. Díky němu se v ledvinách zvyšuje a reguluje i absorpce vápníku a fosforu do těla. Dostatek vitamínu D získáte pravidelným krátkodobým sluněním. Běžnému člověku stačí 10 – 15 minut na slunci, aby se u něj vytvořil dostatek tohoto vitamínu. V zimě je třeba čerpat z potravinových zdrojů, zejména z rybího oleje, rybích jater, ryb, jako např. sardinek, lososa, sledě, nebo z vaječného žloutku, mléka, kokosu či kvasnic,
  • vitamín E – tento antioxidant chrání ledviny před účinky oxidačního stresu a následnými onemocněními, které z něj vznikají. Jeho skvělými zdroji jsou např. olivy, kukuřice, chřest, pšeničné klíčky, rostlinné oleje lisované za studena, arašídy, mandle, vlašské ořechy, lněné, slunečnicové, dýňová, i sezamová semínka, ale i kapusta a špenát,
  • vitamín C – působí podobně antioxidačně, jako vitamin E, přičemž zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu. Pomáhá tak chránit i vaše ledviny. Nejcennějšími zdroji vitamínu C jsou citrusové plody, červená paprika, kiwi, ananas, černý rybíz, jablka, jahody, broskve, petržel, brokolice, zelí, brambory, rajčata.

Jak své ledviny chránit?

Nemoci ledvin se v principu dělí na vrozené a získané. K vrozeným podle ní patří různé deformace, cystické změny – těmto chorobám prevencí zabránit nedá. Získané nemoci ledvin však mohou být zánětlivého a nezánětlivého charakteru. „Nemoci ledvin jsou různorodé, takže neexistují jednoznačné preventivní opatření,“ říká specialistka na nefrologii.

Sponzorováno

Pozor na záněty

Zánětlivá onemocnění pocházejí z nachlazení, nebo jako následek, zda součást jiného zánětlivého onemocnění a mohou byt akutní nebo chronické. „Těmto chorobám už zabráníme prevencí, jako je například ochrana před prochladnutím, ale i důslednou léčbou infekcí močových, ale i dýchacích cest (zejména angíny),“ vysvětluje lékařka. Specialistka také doporučuje, aby se lidé, kteří mají sklon k opakovaným infekcím, nekoupali v bazénech, zejména termálních, ve kterých se snadno rozmnožují bakterie.

Příčinou může být i vážná nemoc

Další skupinou jsou podle lékařky nemoci nezánětlivé – nejvýznamnější jsou nemoci ledvin, které doprovázejí jiné závažné choroby, jako je například vysoký krevní tlak, nebo cukrovka. „Nemoc ledvin je zde provázána se vznikajícím onemocněním, takže postup selhávání ledvin zpomalíme, pokud důsledně léčíme základny onemocnění. Patří sem zčásti i ledvinové kameny, ale tím se zabývají více urologové,“ vysvětluje dané souvislosti odbornice.

Pitný režim hraje při ledvinách velkou roli

Dostatečný pitný režim je pro zdraví ledvin velmi důležitý. Samozřejmě je vhodné pití čisté pramenité vody, nebo je vhodný slabý bylinný, nebo černý čaj, džusy spíše ředěné vodou. Za pitný režim nepovažujeme pití kávy, kolových nápojů, nebo mléka a podobně. Množství vypité vody závisí podle ní na hmotnosti člověka, činnosti kterou vykonává, prostředí ve kterém žije a také na věku. Množství se tedy pohybuje od 1,5 l do 4,0 l. Upozorňujeme také, že starší lidé mívají často otupělý pocit žízně a snadno se dehydratují, protože nepijí vodu pro absenci pocitu žízně.

Ledviny mohou nenávratně poškodit běžně používané léky

Důležité je upozornit i na „léková“ – toxická poškození ledvin. Existuje totiž skupina ledvinových chorob, které vznikají jako následek nadužívání léků. Týká se to zejména léků určených k léčbě bolestí, například – ibuprofen, dikofenak, paracetamol, aspirin a kombinace těchto léků. Mnohé tyto léky jsou volně prodejné a lidé o nich smýšlejí jako o neškodných doplňcích. Bohužel právě po těchto lécích, zejména pokud se přidruží dehydratace, infekce, užívání dalších léků, může dojít i ke selhání ledvin, varuje odbornice na nefrologii a zároveň dodává, že někteří lidé si po letech užívání takových léků natolik poškodí ledviny (přičemž dlouho nemají žádné příznaky), že končí až na dialyzační léčbě.

Čtěte také: Jak očistit naše ledviny od toxinů

Mohou vaše ledviny poškodit i antibiotika?

Podle lékařky není pravdou, že by antibiotika poškozovaly ledviny, pokud jsou naordinované na konkrétní nemoc – bakterii, po řádném kultivačním vyšetření a v dávce přiměřené pro daný věk a hmotnost člověka. Samozřejmě, pokud už pacient poškození ledvin má, je třeba, aby to lékař zohlednil i ve výběru nasazeného antibiotika.

Obecné rady pro zdravé ledviny

Zkuste se držet těchto rad!

1. Pravidelně doplňujte tekutiny. Jejich složení by mělo být pestré. Nejlepší je samozřejmě stolní voda. Doporučují se i ovocné šťávy, čaje a minerální voda. V průběhu celého dne by měl dospělý člověk vypít alespoň 2 litry tekutin. Při větší námaze nebo v horkých dnech úměrně zvyšte jejich příjem. Pitný režim je velmi důležitý!

2. Zbytečně nezatěžujte ledviny chemickými látkami, které bývají obsaženy například v limonádách či v energetických nápojích. Alkohol si dopřávejte opravdu jen výjimečně.

3. Omezte solení a nejezte uzeniny. Při vaření používejte k dochucení jídel spíše čerstvé bylinky. Vyhněte se dochucovadlům jako jsou kečupy, sójové omáčky a podobně.

4. Dbejte rad svých babiček a teple se oblékejte. Nachlazení může přivodit zánět ledvin.

5. Přestaňte kouřit. Látky obsažené v cigaretách ledvinám nesvědčí.

6. Stravujte se zdravě a hýbejte se. V rámci vašich možností Chronická onemocnění ledvin jdou totiž velmi často ruku v ruce s obezitou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Další zdroje k prostudování o zdravých ledvinách

Doporučujeme tyto články:

TIP: Další rady, jak chránit svoje ledviny

VIDEO: Neumírejme Mladí – Ledviny

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Kidney PioM“ od Piotr Michał Jaworski; PioM EN DE PLVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva