Hormon Leptin – může rozhodovat o vaší váze 4.77/5 (13)Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad.

Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad.

Už vás někdy napadlo, proč máte stále hlad? Na vině nejsme my, ale hormon leptin. Právě on reguluje rychlost metabolismu a příjem, či výdej energie. Pokud máme v těle vysokou hladinu leptinu, ten signalizuje mozku, že jsme nasyceni a máme přestat jíst. Naopak nízká hladina vede k pocitu hladu a nekontrolovanému příjmu kalorií.

Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad. Pokud je množství leptinu v normě a jeho funkce optimalizované, znamená to i zlepšení funkci mozku, mentálních schopností a posílení nálady.

Leptin velmi citlivě reaguje na hlad. Při hladovění dochází ke spalování tuků a jeho hladina prudce klesá. Naopak když se přejídáme, stoupá jen velmi pomalu. Hladina leptinu roste také se zvýšenou hladinou inzulinu v krvi. A také pozor na cukry. Cukr a fruktóza totiž omezují schopnost leptinu přecházet z krve do mozku. Nevěřte ani zázračným tabletám z leptinu. Tělo má samoregulační cyklus, který syntetickými doplňky nijak neovlivníte.

Co tedy dělat pro lepší funkci hormonu leptinu?

1. Spěte lépe

Tělo chce odpočívat a proto spánkem hladina leptinu roste. Nevyspalý člověk trpí mnohem více pocity hladu.

2. Omezte příjem cukru a koncentrované fruktózy

Jinými slovy necpěte se sladkým, nepijte sycené šťávy, ani džusy a koncentráty jsou plné koncentrované fruktózy. Podobně i přesládlé polotovary. Dnes je fruktóza téměř všude. Dejte si raději přírodní ovoce. Obsahuje sice fruktózu také, ale ne koncentrovanou a také mnoho vitamínů, minerálů a užitečných látek, které zpomalují její vstřebávání do krve.

Pozor na příliš mnoho sacharidů. Velké a pravidelné množství sacharidů zapříčiňují náhle vyloučení inzulínu, což se odráží i nárůstem hladiny leptinu. Největším nepřítelem jsou v tomto případě sacharidy s vyšším glykemickým indexem, které jsou navíc zařazeny v nevhodném čase (mimo období kolem tréninku nebo v pozdních hodinách). Příjem sacharidů si proto nechte především na čas následující po tréninku a jejich celkové množství přizpůsobujte tréninkovému objemu, intenzitě a frekvenci.

3. Nepodstupujte drastické diety a hladovky

Rozhází vám metabolismus a jojo efekt se přes nízkou hladinu leptinu vymstí. Žádné hladovky a omezování, ale správná životospráva a zdravá strava. Nevěřte tomu, že za peníze si koupíte odpustek na lenost.

Příliš časté a příliš dlouhé diety zpomalují metabolismus, snižují výkonnost a negativně ovlivňují hormonální prostředí organismu. Během diety si naplánujte i volné dny a nedržte dietu déle než cca 10-12 týdnů.

4. Konzumujte omega 3 mastné kyseliny

Jezte ryby, ořechy, zdravé přírodní oleje, prostě vše, co v sobě má omega 3 mastné kyseliny. Proč? Tyto mastné kyseliny dost pravděpodobně aktivizují senzitivitu leptinu.

5. Hýbejte se, žádný gauč

Pravidelný režim a pohyb dlouhodobě stabilizuje všechny metabolické pochody. Pouze je třeba nevymlouvat se a makat. Cvičení hraje důležitou roli při návratu leptinu na nižší hodnoty a vyrovnání energetických hladin, ale velmi podstatné je zde slovíčko přiměřenost. Chronické přetížení, stres, nadměrné množství a intenzita fyzických aktivit totiž způsobují pravý opak. Jak však zjistíme, že trénujeme příliš mnoho? Prostě musíme dobře naslouchat signálům těla. Pokud jste neustále bolavým a potlučený, máte časté změny nálad, netěšíte se na trénink a nezaznamenávají ani žádné pokroky, něco není v pořádku.

Intenzivní aktivity s kratšími pauzami stimulují vylučování anabolických hormonů a startují mechanismy spalování tuků, což pomáhá i regulovat úrovně leptinu. Dobrým příkladem je tzv. HIIT trénink.

6. Vhodná suplementace

Problém s leptinovou rezistencí dokáží řešit například antioxidanty, taurin, případně i acetyl L-karnitin.

Leptin je dost pravděpodobně hormon z té kategorie, o kterých jste dosud věděli jen velmi málo. Nepodceňujte jeho účinky a pokud si myslíte, že s jeho působením máte problémy i vy, řiďte se výše zmíněnými doporučeními.

TIP: Přečtěte si o dalších hormonech v našem těle

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.