Co mozku škodí a co mu prospívá? 4.87/5 (23)mozek-radChcete-li mít bystrý mozek do vysokého věku, měli byste na tom začít pracovat co nejdříve. Právě životospráva hraje totiž v péči o něj hlavní roli. A čím dříve s tou správnou začnete, tím lépe. Čeho se tedy raději vyvarovat a co mu naopak dopřát?

Dobře jez, směj se, miluj, k tomu dostatečně spi a hýbej se. Tato pravidla bychom měli dodržovat, abychom si co možná nejdéle uchovali mozek při dobrém zdraví. K takovému závěru dospěli vědci, jejichž studii publikoval ve svém zvláštním vydání věnovaném kognitivnímu zdraví časopis Nature. Léky, které by chránily neurony a zvyšovaly jejich potenciál, totiž nejsou v dohledu. Naopak je jisté, že mnohem jednodušší pravidla týkající se každodenního života mohou mozku prospět.

Rady babiček nad zlato

Základní výzkum nám možná přichystá pěkné překvapení, ale dnes bychom místo víry v zázračné léky měli spíše naslouchat radám našich babiček, které se ukázaly být prospěšné našemu mozku. A to vám potvrdí i neurologové.

TOP rada: Co v mládí zaseješ ve stáří sklidíš

Zdravá strava, vyhýbání se cigaretám a alkoholu, pravidelné cvičení a dobrý spánek brání vzniku kardiovaskulárních chorob, ale i demence. V podstatě víme dosud jen málo o tom, jak to funguje. Kdybychom to zjistili, mohlo by nám to pomoci v prevenci. Důležité je chovat se podle těchto pravidel už od mládí. Pozitivní účinky zdravého životního stylu se projeví tehdy, pokud je praktikována desítky let. Málo zřetelné jsou v případě, že se do zdravého životního stylu pustíme až v šedesáti letech, kdy začneme mít obavy z poklesu kognitivních funkcí (patří mezi ně paměť, pozornost a koncentrace, zpracovávání informací, prostorová orientace či schopnost vyjadřování).

Dopřejte mozku více dobré stravy

Co tedy dělá mozku dobře? Podle neurologů je to jasné, zejména zdravá strava obsahující:

  • omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty
  • málo cukru
  • ořechy a lněná semínka
  • olivový olej
  • ovoce a zelenina
  • vitamin B12 z masa, ryb a mléčných výrobků

Cukr a stres = NE!

Pozor na jednoduché cukry, které poškozují neurony. Druhým pravidlem je dostatečný spánek a také cvičení. Chronický stres s sebou nese přetížení hormonů s negativním dopadem na choulostivé mozkové struktury jako hipokampus, který je významný pro paměť.

Úsměv, to je šance i pro mozek

Smích prospívá srdci i mysli. Urychluje srdeční tep, zlepšuje krevní oběh. Sto výbuchů smíchu se rovná deseti minutám veslování. Stejně úsměv dělá dobře, protože usnadňuje mezilidské vztahy. Sociální síť pak je oporou v těžkých chvílích a chrání před upadání kognitivních funkcí a před depresí. Ale pozor, jde o přátele z masa a kostí, nikoli o virtuální kontakty na internetu.

Starší lidé to mají v dnešní době těžší než kdysi

Očekává se, že v roce 2020 bude v Evropě trpět 15 milionů osob senilní demencí. V minulosti mohl být člověk ‚výkonný‘ i s jistým deficitem paměti, protože požadavky byly méně náročné a život nebyl tak dlouhý. Dnes si starý člověk musí pamatovat kombinaci, aby mohl otevřít dveře, PIN, aby si mohl vybrat peníze z bankomatu, dálkové ovládání garáže a další tisíce informací. Pak stačí malé kognitivní problémy a hned se stává méně schopným zorientovat se v životě. Vzniká tak rostoucí podíl analfabetů neschopných čelit složitosti moderní doby. Technologie by mohla pomoci alespoň v tom, že by stačil jediný klíč umožňující přístup ke všemu.

Co si dále o mozku přečíst?

VIDEO: Věda a náhoda – Záhadný mozek

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.