Bolesti krční páteře – jak krční páteř netrápit? 4.89/5 (19)krcni-paterKrční páteř bývá velmi často postižena špatnými návyky, úrazy i přetížením. Přestože se jedná o krátký úsek, tak nese těchto našich sedm obratlů, těžké břemeno – hlavu. Hlava, jak je známo, je sídlem většiny našich smyslů, podle kterých se orientujeme. Za hodinu uděláme až 600 pohybů, což je pro krátké svaly okolo obratlů i těch delších, co leží povrchově, opravdu náročné. Na krční obratle se také upínají svaly, které vedou z ramen, klíčních kostí a horních žeber. Pokud si je přetížíme, přetěžujeme si také krk. Dalším vlivem na špatnou funkci krční páteře má vadné držení hlavy a potažmo celé osy páteře, a s tím související špatný stereotyp dýchání. Zejména u žen často vidíme horní typ dýchání, kdy se k dýchání plně nevyužívá bránice, ale jsou do dechu zapojeny i pomocné nádechové svaly, které se upínají na krční a hrudní páteř. Během dýchání se zvedají ramena, což by u správného a klidového dechu nemělo být přítomno.

Jak krční páteř netrápit?

Podívejte se na našich několik tipů na to, jak netrápit vaši krční páteř:

1. Důležitá je poloha ve spánku

Je důležité zachovat přirozenou křivku v krčním úseku, tj. mírné prohnutí (lordóza). Ideální je naučit se spát na anatomickém polštáři, který kopiruje postavení našeho těla. Pro zachování křivek v ostatních úsecích zad, doporučujeme i anatomickou matraci, nejlépe pěnovou, která se přizpůsobí vašemu tělu. Zpět k polštáři. Ten by tedy neměl být ani moc velký a vysoký (pokud nejste kardiaci a nemáte problémy s dýcháním). Varianta spánku bez polštáře, protože spíte na břiše, je při bolestech zad a obzvláště krku nepřijatelná. Hlava je v maximální rotaci na stranu a i když se vám může zdát, že se vám spí pohodlně, tak za to ranní ztuhlost nestojí. Odborníci doporučují spát na zádech nebo boku s anatomickým polštářem.

2. Hlídejte si postavení hlavy během denních aktivit

Pokud v práci sedíte u počátače, který je mimochodem nejčastějším viníkem a lákadlem pro špatné postavení hlavy, bude váš krk časem vyžadovat stále častější opěčovávání. Možná si to ani neuvědomujeme, ale špatná poloha monitoru nebo nesprávná velikost písma a ikon, nás nutí hlavu předsunovat a kulatit hrudní páteř. Po takovém celodenním sezení v nesprávné pozici nás pěkně bolí záda a druhý den je to ještě horší. Pokud takto pracujete 10 – 20 let problémy se začnou ozývat a kromě lokální bolesti v zátylku se mohou přidat neurologické problémy s brněním končetin a degenerací krčních plotének. Doporučujeme přečíst si článek o správném sedu, který tady na stránkách najdete a naučte se pracovat s napřímenou hlavou. Prostě a jednoduše žádné vystrkování hlavy dopředu, ani v sedu, ani ve stoji. Zkuste se postavit ke stěně, tak abyste se temenem hlavy dotýkali stěny. Tímto jednoduchým testem zjistíte, jak moc nosíte svou hlavu v nepřirozeném postavení.

3. Správná obuv

Teď spíš apelujeme na ženy, které obuv často střídají a nekupují si zrovna pohodlné botky. Chůze na tvrdých podpatkách nebo balerínách, kde není žádné odpružení, přenáší nárazy z každého kroku přes chodidla až nahoru do krční páteře. Někdy, když stojíte nebo chodíte, právě ve velmi tvrdých a nepoddajných botách můžete večer pocítit cervikalgii (bolesti krční páteře) někdy bolesti hlavy. Zvažte proto koupi pohodné sportovní obuvi s kvalitní podrážkou.

TIP: Dynamika páteře a její poruchy

4. Pozor na zimu

Pokud patříte mezi zimomřivé, tak budete souhlasit, že je krk na chlad velmi náchylný. Nejen z hlediska nemocí, ale i takový menší průvan v létě dokáže krk velmi potrápit a druhý den se můžete vzbudit se ztuhlým krkem. Takže pozor na chlad!

5. Starejte se o svou krční páteř

Zajděte si k fyzioterapeutovi, pokud vás krční páteř trápí dlouhodobě. Po vyšetření vám může pomoct odhalit problém a zbavit se bolesti. Korekce těla a zácvik dechu, dokáží opravdu divy.

Co si dále přečíst na téma krční páteře?

VIDEO: Jak si uvolnit krční páteř? Radí terapeut Josef Vrba

VIDEO: Protahovací cviky proti bolesti krční páteře

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.