Levandulový olej – na co je a jak si ho vyrobit? 4.77/5 (71)Levandulový olej nejen krásně voní, ale je vhodný i pro naše tělo...

Levandulový olej nejen krásně voní, ale je vhodný i pro naše tělo…

Levandule se hojně pěstuje i v našich podmínkách. Dá se použít všelijak. Pokud si ji nasušíte a zabalíte do bavlněného sáčku, můžete ji použít jako aroma k osvěžení vzduchu, či na rozvonění prádla ve skříni. Sušená levandule je také vynikající jako potpourri nebo jako dekorace do vázy. Avšak i levandulový olej se dá využít mnoha způsoby. Jakými? Čtěte dále náš článek a dozvíte se to.

Využití levandulového oleje

Levandulový olej má léčebné, dezinfekční a zklidňující účinky. Proto je hojně používán v kosmetickém průmyslu, ve zdravotnictví, ale i v aromaterapii. Můžete si jej například nakapat do aroma lampy a užívat si příjemnou vůni v celém bytě. Pokud vaše ratolesti nemohou usnout, nakapejte jim pár kapek levandulového oleje na polštář. Měl by je před spaním uklidnit. Nebo si ho přidejte do koupele a užívejte si relax! Máte problémy s dutinami a ucpaným nosem? Pořádně se levandulového oleje nadechněte. A je toho mnohem víc … Levandulový olej je však poměrně drahý. Ale pokud levanduli pěstujete doma, můžete si ho vyrobit! Jak?

Super pro pokožku

Levandulové přípravky se používají při popáleninách, i při těch od slunce a její protizánětlivé účinky působí blahodárně proti vyrážkám, ekzémům, lupence a dermatitidám.

Z levandule lze připravit několik prostředků k ošetření pleti. Všestrannou je levandulová tinktura, kterou připravíme z 25 g levandule, které zalijeme 250 g kvalitního lihu. Necháme louhovat dva týdny, přičemž nádobu je třeba pořádně uzavřít. Následně se směs scedí a uchovává v tmavé nádobě. Tinktura se ve zředěné formě používá jako voda po holení, ale pomáhá i při dně, revmatismu a zánětu nervů. S jednou kapkou tinktury si můžete masírovat spánky při bolestech hlavy.

Super do koupele

Velmi oblíbená je i levandulová koupel. Tu si připravíme tak, že pět hrstí levandulové natě spaříme v pěti litrech vody a necháme 20 minut vyluhovat. Následně levanduli přecedíme a vodu vlijeme do připravené lázně, ta by však neměla mít více než 37 stupňů Celsia. Levandulová koupel nejen nádherně voní, ale zbaví vás i stresu a podrážděnosti, zlepší stav kožních plísní a omladí pokožku.

Uvařit si můžete i levandulovou mast. Kilogram domácí masti smíchejte se 100 g včelího vosku a zahřívejte ve vodní lázni na teplotu 80 stupňů Celsia. Poté přidejte 250 g čerstvých levandulových květů a přibližně deset minut míchejte. Mast musí 24 odstát, pak je třeba ji opět rozehřát a přecedit přes gázu. Skladujte ji na tmavém a chladném místě.

Levandule pro zdraví

Při nemocech dýchacích cest lze levanduli i inhalovat, pomáhá i při chřipce, z tinktury je vynikající kloktadlo. Levandulový olej, podobně jako mast se používají na bolavá místa po úrazech, zánětech i při revmatismu. Při výrobě oleje čerstvé květiny macerují šest až osm týdnů v olivovém oleji.

Výroba levandulového oleje

Je to skutečně snadné a nepotřebujete ani mnoho ingrediencí. Postačí Vám láhev nosného oleje. Vhodný je například olivový olej, který si koupíte v každém supermarketu a je skvělý i při péči o pleť. Dále budete potřebovat květy levandule. Pokud nemáte čerstvou, postačí i sušená. Ne však celé rostliny, pouze květiny! No a potřebovat budete už jen pánev, pohár, lžíci, gumičku a kuchyňskou fólii.

Postup výroby oleje:

  1. Květiny sušené nebo čerstvé levandule dejte do sklenice.
  2. Nosný olej si pomalu zahřejte na pánvi. Potřebné je takové množství oleje, které se vejde do sklenice s levandulovými květy.
  3. Zalijte květiny ohřátým nosným olejem a přikryjte kuchyňskou fólií. Pořádně pohár zabezpečte gumičkou tak, aby z něj fólie nespadla.
  4. Pohár uložte na chladném a tmavém místě a nechte odpočívat celý měsíc. Jednou denně však směs protřepe, aby se olej z levandulí uvolnil.
  5. Po měsíci pohár otevřete, vyberte květiny a lžící je pořádně mačkejte. Tak získáte vzácný levandulový olej z květů. Získaný olej uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce.

Nyní si můžete užívat účinky svého domácího levandulového oleje! Lahvička takového oleje je také skvělým typem na dárek pro vaše blízké. Naše babičky, a i dnešní šikovné hospodyňky, pěstují levanduli nejen pro její krásu ale i pro její všestranné využití. Levandule je v podstatě polokeř, který lze pěstovat na zahrádce, ale i na balkoně v květináči. Původ této rostlinky je ve Středomoří a má šedozelené listy a květy obvykle fialové nebo modrofialové barvy. V domácnosti ji využijete od vaření až po voňavé koupele a masti.

VIDEO: Tvorba levandulového oleje

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva