Sponzorováno

Jak na jojo efekt? Jak s ním zatočit? 4.8/5 (10)

jojo-efektNejsme žádným zastáncem zaručených diet. Sami asi víte, jak to s dietami funguje. Některé mají velký, jiné téměř žádný účinek. Pokud se hecnete, určitě se redukce dostaví. Obvykle krátkodobě i dost zhubnete. Z dlouhodobého hlediska to už však tak růžově nevidíme. Málokdo z nás dokáže dietit celý život. A tady je zakopaný pes.

Problém s jojo efektem

Již krátce po vypuštění diety jste totiž tam, kde jste byli. Dokonce jste rádi, pokud jste pouze tam. Mnozí odborníci tvrdí, že agresivními, jednostranně orientovanými dietami přeprogramujete chování organismu. Začne se bránit nedostatku a o to více klade odpor. Dobrá rada proto zní: Nedržte hladovky. Snažte se o vyváženou, pestrou a kaloricky přijatelnou stravu. To nejpodstatnější je vyvážení příjmu a výdeje.

Co je vlastně Jo-jo efekt?

Je to opětovné přibrání hmotnosti po její předchozí agresivní redukci. Toto opětovné přibrání je obvykle větší, než bylo zhubnutí samotné.

Kdy dochází k jo-jo efektu?

K jo-jo efektu dochází zpravidla tehdy, když se člověk po agresivní dietě rychle vrátí k původnímu způsobu stravování (myslíme tím jídlo, jeho množství, jeho kvalitu a skladbu) a životosprávy (myslíme tím nejen na jídlo, ale také na aktivní pohyb). Jídlo a životospráva – jedno bez druhého se jaksi nedá.

Jak to vlastně funguje v těle?

Naše tělo je zvyklé dělat si zásoby na horší časy. Pokud tedy držíte dietu a omezujete příjem potravin, vaše tělo považuje toto období za období chudoby (dříve srovnatelné např. se zimním obdobím). Jakmile začnete po dietě normálně jíst, váš organismus si začne dělat další zásoby na budoucí „období chudoby“. Jedná se o pozůstatek z minulosti, který máme geneticky zakódovaný v našem těle. Všimněte si, že v teplejších zemích trpí mnohem méně lidí obezitou, což je částečně způsobeno také tím, že v těchto zemích byla celoroční úroda. Jejich tělo si nemělo důvod vytvářet zásoby. Dnes však máme hypermarkety, košíky a televizor. Máme celoroční hojnost všeho a tak vzrůstá i obezita.

Jak předcházet jo-jo efektu?

Velmi jednoduše.

Sponzorováno

  • Dopřejte organismu vše co potřebuje. Potřebuje i tuky. I cukry. I sacharidy. Ale v rozumné míře. A to je základ.
  • Nedělejte velké výkyvy. Netýrejte agresivně své tělo a naopak po rychlé redukci ho zatěžujte postupným zvyšováním potravy jen velmi, velmi pomalu. Tělo si zvykne a nemá důvod dělat si zásoby.
  • Omezte zejména příjem enormního množství nehodnotných rafinovaných cukrů a energeticky zatěžujících sacharidů.
  • Snižte příjem nezdravých tuků a upřednostněte jídla s nižším glykemickým indexem.
  • Pamatujte na kvalitní pitný režim.
  • Negaučujte. Hýbejte se.
  • Pokud máte příjem kalorií v rovnováze s tím, co tělo spálí, tělesná hmotnost zůstává stabilní. Pokud chcete jít s hmotností dolů, zvyšte pohyb a mírně, ale vyváženě snižte příjem.

Jak by tedy měla vypadat správná výživa?

Především by se měl zajistit optimální příjem energie, tj. přijímat jen takové množství potravy, které je potřebné k udržení normální hmotnosti (příjem = výdej). Racionální složená strava má obsahovat přiměřené množství – BÍLKOVIN, TUKŮ, CUKRŮ, MINERÁLNÍCH LÁTEK, VITAMÍNŮ a VODY. Příjem energie a poměr složek se musí regulovat a řídit věkem, pohlavím, pracovní aktivitou, celkovou hmotností těla a zdravotním stavem. Pokud je hmotnost těla zvýšená, je třeba v každém věku změnit příjem potravy. Nahradit vysokoenergetické potraviny jako živočišné a rostlinné tuky, cukr, sladkosti, alkohol – za nízkoenergetické – zeleninu, ovoce a celozrnné obiloviny. Velmi důležité je správné zastoupení základních živin, tedy bílkovin, tuků a cukrů v potravě.

Vše je hlavně o nás

Ať už se trápíte kvůli obezitě nebo si chcete vyformovat postavu, v první řadě je všechno o nás. Štíhlost nám z nebe nespadne a rychlými nezdravými dietami dlouhodobou spokojenost nedosáhneme. Pokud se chcete vyhnout jojo efektu, jezte uváženě, zdravě a pestře, nejlépe podle jídelníčku vypracovaného výživovým specialistou.
Neuchylujte se k radikálním dietám a následnému přejídání se. Najděte si své tempo a způsob života, který bude v harmonii s vaším organismem. Ten se vám pak již sám odvděčí dobrým pocitem z vašeho těla.

Co si také přečíst na téma jojo efektu?

VIDEO: Blogerka radí jak na jojo efekt

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva