Sponzorováno

Znáte chůzi (walking) s činkami? 4.29/5 (7)

Znáte chůzi (walking) s činkami?Jedna z nejzdravějších a člověku nejpřirozenějších pohybových aktivit se dá provádět s různými modifikacemi. Jednou z nich je i populární chůze se závažími. Názory se v tomto směru různí. Někteří odborníci ji velkodušně doporučují, jiní zas absolutně zatracují. Podívejme se tedy na všechna pro a proti tohoto sportu.

Zdravá chůze

Pozitivní spojení mezi chůzí a kardiovaskulárním zdravím je všeobecně známo. Výrazně pomáhá snižovat riziko vysokého krevního tlaku, zvýšeného cholesterolu, cukrovky a akutního i chronického psychického stresu. Hrozba srdeční příhody je pravidelným prováděním chůze zredukována až o 31 procent, přičemž stačí údajně jen hodina týdně. Samozřejmě za předpokladu dodržení základních zásad řádného provádění této aktivity, jako jsou pitný režim, pevná obuv, vhodný oděv, úvodní zahřátí, respektování svých aktuálních fyzických schopností, technika pohybu, pozvolné uklidnění po dynamické námaze a natažení zatížených svalových partií. To vše znalý rekreační sportovec ví, jak je to ale s těmi činkam?

TIP: Běh je velmi zdravý

Výhody chůze s činkami

Vyšší intenzita, efektivnější zátěž, lepší výkon.

Fakt, že tento obyčejný pohyb obohatíte o činky do ruky automaticky zvýší intenzitu vaší zátěže a je jedno, zda provádíte lehkou nebo dynamickou chůzi. Svalstvo horní části těla se bude zapojovat mnohem efektivněji, přičemž se současně zvýší i množství spálených kalorií. Konkrétní zátěž by si měl každý přizpůsobit vlastní kondiční úrovni, začínat nejvíce s půlkilovými činkami, případně závažím na zápěstí a postupně váhu zvyšovat. Chůze s příliš těžkým závažím však již nemá velký smysl.

V tomto směru bylo provedeno několik studií, podle jedné chůze s půl až jeden a půl kilovým závažím oproti chůze bez zvyšuje činnost srdce o 5 až 10 úderů za minutu, energetický výdej a přívod kyslíku o 5 až 15 procent. Skutečnost, že držíte v rukou něco těžkého vede také automaticky k tomu, že pohyb paží je svižnější.

Už samotná chůze je velmi účinný aerobní trénink, pokud ji obohatíte o zátěž, bude z ní také dobré posilovací cvičení, zejména co se týká horních partií. Zabírat budou především svaly paží, celkově lepší výkon ale podá komplexní svalstvo těla. Tím pádem vychází na povrch další z výhod a to ušetření času. Nemusíte již chodit do posilovny, protože vaše tělo si už své odmakaly.

A v neposlední řadě je zde výhoda nové motivace v rutinní pohybové aktivitě. Když máte nachozených několik desítek kilometrů pouhou chůzí a najednou si do rukou vezmete činky, bude vás tento sport bavit jako kdybyste s ním právě začínali.

Nevýhody chůze s činkami

Riziko zranění, nesprávné technické provádění, nulová účinnost

Sponzorováno

Chůze s činkami zaznamenala svou největší slávu v osmdesátých letech, kdy se s oblibou celkově začala kombinovat kardiovaskulární zátěž s posilováním. Ano, jsou to přesně časy slavné Jane Fonda, na které máme všichni dnes už svůj střízlivý názor. V té době „frčelo“ hned několik vizuálně atraktivních pohybů, jejich účinnost jako i nezávadnost na pohybový aparát však bohužel byla k pláči. Nejedna v té době cvičenka a dnes kulhavá babička by se vám věděla postěžovat na nesnesitelné bolesti kolen, kyčlí, či páteře.

Na prvním a nejdůležitějším místě v žebříčku nedoporučení chůze s činkami je tedy pochopitelně poměrně vysoké riziko přetížení, či zranění. Trpí svaly, vazy, šlachy a klouby horních končetin, což se může později projevit bolestmi v oblasti zápěstí, předloktí, loktů, bicepsů nebo ramen. Můžete je příliš oslabit nebo naopak natáhnout. Pokud máte paže příliš napjaté a ramena taháte k uším, bolet bude i oblast trapézového svalstva. Pokud navíc zvolíte nepřiměřeně těžkou váhu činek, poškození může být i závažnější. Příliš se může zvýšit také krevní tlak.

Další nepřehlédnutelnou skutečností je, že přidáním činek může trpět technika pohybu. Pokud se budete soustředit na pohyb paží, zanedbat můžete vzpřímené držení těla, zvedání kolen, našlapování celou plochou chodidla a celkovou koordinaci pohybů. Pokud naopak toto všechno budete mít pod kontrolou, můžete nesprávně ohýbat paže. Jednoduše jde o zbytečně náročnou kombinaci dvou zcela odlišných zatížení těla.

Žádný osobní trenér ani jiný odborník by vám nikdy nedoporučil provádět půlhodinu nepřetržité posilování bicepsů. A právě to při chůzi s činkami děláte a možná i mnohem delší dobu. Že to celkově zvýší spálené kalorie o 10 %? Za ten seznam rizik to fakt nestojí. Co se může jevit jako pohodová váha na začátku, může po pár desítek minut znamenat těžko zvládnutelnou zátěž.

Několik provedené studie navíc vůbec nepotvrdily vyšší efektivitu pohybu a celkově vydatnější trénink. Pozorováním se nijak významně nezlepšila kondiční úroveň a ve srovnání s cvičenci, kteří chodili bez činek, jejich tělo nezaznamenalo žádné lepší výsledky.

Chůze s činkami nebo bez?

Respektujte následující doporučení:

Sponzorováno

– Pokud trpíte na vysoký krevní tlak nebo máte jiné srdeční onemocnění, chůzi s přidáním činek určitě neprovádějte.
Provádějte krátké rychlé kroky namísto záměrného prodlužování. To by mohlo vést k přílišnému napínání nohou a chodidel.
– Jak již bylo v tomto článku zmíněno, začínejte s nízkými váhami a postupně je zvyšujte. Nikdy však zátěží nepřekračujte 10 % váhy svého těla. Obecně se nedoporučuje zátěž těžší než 1,3 kg.
– Zátěž připevněna na zápěstí je bezpečnější než samotná činka. Stisk činky může vést k přílišnému skoku v krevním tlaku.
V žádném, ale fakt v žádném případě si nedávejte zátěž na kotníky! V první řadě se v konečném důsledku můžete dopracovat k nižšímu množství spálených kalorií. Mnohem více alarmující je ale riziko nejrůznějších přetížení, zranění a poškození nejen nohou, ale i celého těla.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva