Sponzorováno

Mýty o cvičení a posilování – nevěřte jim! 4.9/5 (10)

fitness-1476970-640x480Chcete zhubnout? Přestože s dostatečným pohybem by hubnutí a formování těla mělo jít jako po másle, mnozí z nás potýkají neúspěšně. Cvičení je sice důležité, ale ve správném čase a ve správné míře. Zjistěte, kde při tréninku možná děláte chybu. Nejlepší trenéři světa dali hlavy dohromady a podělili se o cenné rady, které adresují svým klientům. Které ze zažitých zvyků děláme zcela zbytečně?

Mýtus č. 1: Čím více hodin v posilovně, tím lepší výsledky

Vede vás vidina vyformování těla k představě, že fitness centrum je jako váš druhý domov? V tom případě byste měli svůj postoj ke cvičení přehodnotit. Přetrénování je totiž cestou, jak zabráníte svým svalům růst – namísto toho, aby tělo budovalo další svalovou hmotu, jednotlivá vlákna se neustále poškozují. A to v konečném důsledku může znamenat, že svalstvo začne ubývat. Namísto dlouhého tréninku raději zapojte rozum a čas strávený zvedáním činek využijte na maximum. Pak dopřejte svalovým skupinám potřebnou regeneraci, během níž mohou růst. Nezapomínejte na kombinaci s kardio cvičením, ale nic nepřehánějte.

Tip: Pokud trávíte v posilovně déle než hodinu, jsou jen dvě možnosti. Buď máte příliš dlouhé přestávky mezi sériemi, nebo necvičíte dostatečně efektivně.

Mýtus č. 2: Ochablé svaly se přeměňují na tuk

Tuk se v našem těle nepřeměňuje na svalstvo a nefunguje to ani opačně. Budování svalové hmoty a ztráta tělesného tuku jsou dva zcela rozdílné procesy. Přestože mohou probíhat současně, dochází k tomu jen velmi zřídka. Většinou se totiž tělo musí soustředit nejdříve na jeden děj a následně druhý. Důvod je přitom víceméně logický. Aby mohli svaly růst, musíme přijmout více kalorií, než spálíme a naopak – abychom ztráceli tělesný tuk, musíme spálit více energie, než zkonzumujeme.

Mýtus č. 3: Kardio cvičením se svalová hmota nebuduje

Kardio cvičení sice přispívá k nárůstu svalů jen velmi pomalu, to však ještě neznamená, že je to nemožné. Spálené kalorie však musíte doplnit vhodnou stravou v rámci správně zvoleného režimu – především na bázi proteinů. Důležité také je, abyste při kardio cvičení vsadili na kratší, ale mimořádně intenzivní trénink, který podpoří silový trénink.

Sponzorováno

Mýtus č. 4: Běh na běžícím pásu zatěžuje klouby méně než asfalt

Běh je velmi účinným fitness nástrojem, jak se zbavit nadbytečných kil za relativně krátký čas. Bohužel, má negativní dopady na kolena, a to zejména s přibývajícími léty. Podle trenérů však za bolavá kolena může především váha našeho těla. Rozdíl mezi běžícím pásem a tvrdým povrchem venku je téměř zanedbatelný. Pokud trpíte nadváhou, klouby budou pod velkým tlakem na jakémkoliv terénu. Nejvhodnější je, abyste kardio cvičení střídali – například s cyklistikou nebo ekliptickým trenažérem. Běh si sice nevychutnáte tak často, zato mnohem déle.

Mýtus č. 5: Plavání je skvělé na hubnutí

Plavání se doporučuje jako skvělá forma cvičení, která vás udrží ve formě zejména v případě, pokud trpíte bolestmi páteře. Benefity této aktivity však spočívají zejména ve zvyšování vitální kapacity plic a vyrysovaní svalstva. Jelikož voda nadnáší, ve skutečnosti svému tělu nedáváme zabrat až tak, jak si možná myslíme. To, že zadýchávání, je signálem slabé kondice. Tělo se navíc nerado zbavuje podkožního tuku, které chrání organismus před podchlazením. Plavání je skvělé cvičení pro všechny typy postav.

Mýtus č. 6: Pokud se nepotíme, necvičíme pořádně

Pocení je přirozený proces, jehož prostřednictvím se tělo ochlazuje. Nemusí však nutně představovat i jakýsi indikátor podaného výkonu. Spálit slušné množství kalorií můžete i bez toho, abyste propotili tričko. Platí to zejména u žen, pokud cvičí v klimatizované místnosti nebo jen s lehkými váhami, případně si vyjdou na dlouhou procházku svižnějším krokem.

TIP: Jak začít s posilováním?

Mýtus č. 7: Když cvičím, můžu víc jíst

Asi největší mýtus, který lidé přijímají za svůj. Cvičím, abych mohl jíst víc. Vždyť se tolik namáhám, zasloužím si něco dobrého! Ale věděli jste, že veškerá vaše námaha, kterou ve fitku vyprodukujete, se rozplyne jako pára nad hrncem, když si po cvičení dáte kafe s muffinem? Jen latté totiž obsahuje 150 kalorií (=uběhnutí více jak 2 km!) a muffinem do sebe dostanete 500 kalorií (dokonce 8 km běhu)! A na to bacha, vždyť pokud to tak opravdu vedete, nemusíte chodit cvičit vůbec!

Mýtus č. 8: Když cvičíte, nemusíte si lámat hlavu nad tím, co jíte

Když cvičíte, musíte se zamýšlet nad jídelníčkem víc než kdy jindy. Při cvičení kladete na tělo větší požadavky než obvykle. Jestliže jim má tělo vyhovět, musí na ně být připravené. Je-li vaše výživa nevhodná, tělo nedokáže na fyzické nároky správně reagovat, vyčerpá se a tím se vystaví většímu riziku zranění.

A co vy? Jak a proč posilujete? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si také o cvičení a posilování přečíst?

VIDEO: Mýty a fámy vol. 1 jídlo a cvičení

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva