Sponzorováno

Gymnastika pro chodidla: Cvičení na ploché nohy 4.93/5 (42)

Gymnastika pro chodidla: Cvičení na ploché nohyBolí vás a otékají vám nohy? Nespoléhejte se pouze na ortopedické vložky. Věnujte svým nohám patnáct minut denně. Po pravidelném cvičení budou lehké a bez bolestí. Jen co vstanete, vsunete nohy do bačkor. a pak do bot. Je zcela jedno, zda jsou na vysokém nebo nízkém podpatku, málokdy mají vytvarovanou ortopedickou klenbu. Důsledkem jsou ploché nohy. Tisknou a pálí vás bříška pod prsty, bolí a otékají kotníky. Nohy máte jako v ohni, chůze či stání jsou utrpením.

Halux, otlaky a další bolesti

Příčná či podélná spadlá klenba chodidla přináší i vážnější problémy jako nepohodlí. „Snížená příčná klenba způsobuje vybočení palce – hallux valgus. Nervy v přední části nohy jsou utlačované, což doprovází pálivá bolest. Příznaky ploché nohy jsou i časté otlaky a kuří oka. Obtíže se však nemusí projevit pouze v oblasti chodidla. Lidské tělo funguje jako propojený řetězec, proto společným jmenovatelem opakovaných bolestí kolen, kyčlí, křížové a krční páteře či bolestí hlavy může být právě plochá noha“ říká fyzioterapeutka Mgr. Eva Ďurková z centra pro redukci hmotnosti a formování postavy v Bratislavě.

Vyzujte se!

Je to daň za civilizaci. Bosí chodíme málokdy – pokud vůbec. Ortopedi varují: Stále více dětí a dospělých má problémy s příčně a podélně spadlou klenbou chodidla. Ortopedické vložky na míru sice pomáhají, ale měli bychom co nejvíce chodit naboso jako naši předkové.

Taková chůze posiluje svaly chodidla a koriguje jeho chybné postavení. Týká se to však jen chození po přírodním povrchu, tedy na písku , štěrku a trávě, ne na podlaze či betonu. Ploché nohy a vybočené palce nejsou doménou žen, které mají rády vysoké podpatky. Stejně postihují i muže a děti. „Řešit potíže výhradně vsunutím ortopedické vložky do boty nestačí „ upozorňuje fyzioterapeutka .

Sponzorováno

„Důležitá je správná péče o nohy a pravidelné cvičení. Nezabere vám víc než patnáct minut denně. Jednoduché cviky uvolní zablokované klouby nohy a natáhnou zkrácené svaly. Stimulují spící receptory v chodidle a posílí svaly, které formují podélnou a příčnou klenbu.“ Potřebujete: míček, židli, ručník, větší kámen, těžší krabičku, různé malé předměty jako tužky, kamínky, korálky.

Čtěte také: Proč je zdravotní obuv tak důležitá?

Možná jste se s tím narodili

Plochonoží je snížení příčné a podélné klenby nohy. S touto dispozicí se můžete narodit. Noha se však vyvíjí do sedmého roku života, proto hovořit o ploché noze před tímto období není přesné. Jakákoliv neřešená odchylka od normy v dětství se však může v dospělosti zafixovat. Vazivový – svalový aparát podpírá kostní struktury nohy a klenbu jako lana na vysunutém mostě.

Pokud chodidla nedostatečně stimulujete, aparát se přetěžuje. Příčinou je nošení nesprávné obuvi nebo nevhodný soutěžní sport, zejména běh, skoky, fotbal, lední hokej, sjezdové lyžování.

V dospělosti má nejčastější vliv na získání ploché nohy přetěžování dolních končetin při práci v dlouhodobém stoji a samozřejmě nadváha. U žen mají významný podíl hormonální změny v těhotenství a přechodu. Vlivem hormonů se uvolňují všechna vaziva v těle, tedy i vazivové struktury na chodidlech.

Otáčejte chodidlo

Cvičte v sedě nebo ve stoje. Jednu nohu zvedněte od podložky. Bederní, kolenní a hlezenní kloub držte v jedné ose. V kotníku natočte nohu za palcem jako byste se chtěli podívat na chodidlo. Následně ji natočte do druhé strany za malíčkem. Opakujte 10krát jednou, pak druhou nohou. V tomto článku se můžete podívat na další vhodné cviky pro ploché nohy.

TIP: Jak na ploché nohy u dětí?

VIDEO: Cvičení pro plošku nohy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva