Sponzorováno

Třezalka tečkovaná a zdraví – zdravá bylinka 4.75/5 (12)

Třezalka tečkovaná a zdravíDeprese, stavy úzkosti, strach … tato slova a pocity, které je doprovázejí, znají mnozí z nás. Při léčbě těchto stavů využíváme často bylinku Třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum). Patří mezi nejpopulárnější léčivé rostliny, které v létě zdobí naše louky a mnoho milovníků bylinek chodí za ní do přírody. Pohled na louku posetou zářivě žlutými květy třezalky hladí a těší duši těch, kteří ho přicházejí sbírat a zároveň ho potřebují k léčbě svých problémů.

Třezalka je bylinka opředená mýty

Je to prastará kultovní rostlina opředena mýty a pověrami. Aby měla svou moc, musela se sbírat na sv. Jana, podle čehož ji lidé nazývali také „svatojánská tráva“. Květy obsahují červené barvivo, které se nazývalo „krev sv. Jana.“ Proto, když se květy rozdrtí, vytéká z nich načervenalá šťáva lidově nazývaná Jánská krev. Podle legendy krev mučedníka Jana Křtitele stékala na žluté květy třezalky. Ne nadarmo se tedy její jméno odvozuje od Jana Křtitele.

Poznávacím znamením květů třezalky je drobné tečkování listů viditelné proti světlu. Má bohaté žluté kvítky. Patří do čeledi třezalkovitých (Hypericaceae) a daří se jí v celé Evropě. Roste na suchých půdách na svazích, okrajích chodníků, cestiček, pastvinách a suchých loukách. Sbírají se vrcholek rozkvetlé natě.

Třezalka a zdraví – na co je dobrá?

Tato rostlinka má široké možnosti uplatnění jako bylinkového všeléku. Léčí játra, žlučník, překyselený žaludek, vředy, močové cesty, nervy, deprese, pocity strachu, úzkosti a duševní nemoci. Pomáhá i na srdíčko, zlepšuje krevní oběh, prospívá při menstruačních potížích a v klimakteriu.

Její léčebné vlastnosti se vztahují i ​​zvenku na rány, různé bolesti a jako přísada do koupelí. Třezalkový olej, „Jánská krev“, je starým domácím masážním prostředkem proti svalovým bolestem, také při léčení popálenin a zranění. Olejový výtažek z květů třezalky zklidňuje suchou a podrážděnou pokožku, tiší lehké záněty a urychluje hojení.

Čaj z třezalky je chutný, můžeme jej užívat jako lahůdkový čaj, ale ne příliš často.

Třezalka a gammoterapie

Z této bylinky se také dělá tinktura z gemmoterapie, výtažek z pupenů rostliny – Třezalka tečkovaná P47, nebo z dospělé byliny T40. Tento výluh povzbuzuje nervový systém při psychickém napětí a depresích. Je vhodný při rehabilitaci po mozkových příhodách, pomáhá čistit cévy od usazenin, stimuluje obranné reakce při výskytu nežádoucích bakterií. Také si jej můžete najít v kombinaci Třezalka-šalvěj-máta-meduňka T41. V této tinktuře je směs bylin se zklidňujícími účinky na nervovou soustavu. Tyto bylinky pomáhají organismu aktivizovat obranné reakce proti mikrobům v tkáních, upravují trávení. Přispívají k regulaci srdeční činnosti, působí na uklidnění slinivky a jater. Zajímavá je i antidepresivní směs Cedof T49, složená z třezalky, lípy a Vrbky úzkolisté. Tato tinkúra působí jako sedativum, tlumí stavy vzrušení, pozitivně ovlivňuje srdeční neurózu a posiluje nervy.

Sponzorováno

Třezalkový olej

Tento olej pomáhá při poškozené kůži, při různých zlomeninách, pohmožděninách. Je vhodným prostředkem při rehabilitaci po mozkových příhodách. Můžeme jej používat jako masážní olej. U dlouhodobých potíží s páteří aplikujeme obklady. Použití třezalkového oleje umožní regeneraci plotének a uvolnění nervů, které vycházejí z páteře. Jeho použití je účinné také při potížích s cévami.

Velmi chutná forma užívání třezalky je také třezalkový sirup. Takže vidíte, jaké široké je využití této bylinky v přírodním léčitelství. A ještě jedna malá rada: Chcete-li získat lásku určité osoby, přidejte jí do čaje trochu třezalkové šťávy.

Zajímavé recepty z třezalky

Mrkněte také na pár receptů s využitím této bylinky.

Třezalkový čaj

Čaj na uklidnění a při poruchách spánku, pocitech strachu a depresích:

  • 50 g třezalky tečkované,
  • 30 g dobromysli,
  • 10 g meduňky lékařské,
  • 10 g chmele.

Jednu malou lžičku této čajové směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a pijeme 2-krát denně vždy čerstvý. Čaj si můžete dochutit medem.

Třezalkové víno

Třezalkové víno účinné hlavně při astmatu a nervozitě:

  • 1 l vína,
  • 50 g květů třezalky

Macerujte 14 dní. Přefiltrované uskladníme na tmavém a chladném místě. Pijeme po malém kalíšku před obědem.

Kontraindikace a nežádoucí účinky třezalky

V těhotenství a během kojení se užívání třezalky nedoporučuje. Jsou potvrzeny alergické reakce fotosenzitivních lidí na třezalku, reakce slunečního záření s třezalkou, tz. fotodermatitis.
Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u kterých byl zjištěn metastázující nádor.

Ovlivňování, interakce

Třezalka může reagovat i s psychiatrickými léky, proto doporučujeme přečíst příbalové letáky těchto léků.

Třezalka je perfektní na deprese – klinické studie

Medikamentózní léčení pomocí preparátu z třezalky tečkované je i při rozvinuté depresi stejně účinné jako léčba syntetickými antidepresivy. K tomuto závěru přišli vědci z univerzity v Mnichově. Vědci vyhodnotili 29 studií s 5500 pacienty trpícími depresí. Všichni pacienti trpěli minimálně 2 týdny příznaky deprese, které je ovlivňovaly v běžném životě. V průměru trpěli středně těžkou depresí.

V osmnácti vyhodnocených studiích byly u pacientů s depresí porovnány výsledky preparátů z třezalky tečkované s obyčejným placebem (neúčinnou napodobeninou léku). Na léčbu s třezalkou pozitivně reagovalo o 50-60% procent pacientů s depresí více než na placebo. Tento efekt byl však odlišný v závislosti na rozsahu a kvalitě jednotlivých studií.

V 17 dalších studiích byl porovnán účinek preparátu z třezalky tečkované přímo se syntetickými antidepresivy. Snášenlivost byla podle výsledků porovnání studií lepší u rostlinného preparátu jak u antidepresiv.

Co si dále o třezalce tečkované přečíst?

Sponzorováno

Náš tip: Podívejte se také na další přírodní antidepresiva

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva