Sponzorováno

Rozrazil lékařský (veronika lékařská) a zdraví – čistí krev i dýchací cesty 4.74/5 (42)

Rozrazil lékařský (veronika lékařská) a zdraví - čistí krev i dýchací cestyKdyž svého času Římané obsadili germánskou krajinu, naučili se od tamního obyvatelstva nadevše si cenit léčivou rostlinu zvanou rozrazil lékařský (někdy bývá nazývána jako veronika lékařská). Tehdy ji nazývali „hlavní lék na všechny nemoci“ a ještě i dnes se v lidové řeči nazývá všelékem. I Římané se přesvědčili o její velké síle. Pokud chtěli být vůči nějakému známému nebo příteli obzvláště pozorní, řekli mu, že má tolik dobrých vlastností jako proslulá rozrazil.

Na tento výrok jsem si vzpomněla, když mi jeden pán vyprávěl, že má vysoký obsah cholesterolu v krvi. Už vícekrát pro to ležel v nemocnici. Poradila jsem mu, aby denně pil dva šálky záparu z rozrazilu. Měla jsem nesmírnou radost, když mi o půl roku vyprávěl, jací byli lékaři při nedávném vyšetření překvapeni, že již nemá zvýšenou hladinu cholesterolu.

Rozrazil, úložník či vřeténko, roste na sušších půdách, v lesích, na pasekách, při plotech, v křovinách, příkopech, u cest a na okrajích lesů. Listy při dotyku snadno opadávají, a proto se jim říká „mužská věrnost“. Rozrazil kvete od května do srpna. Sbírá se květenství. Nejúčinnější jsou rostliny, které rostou na pokraji lesů apod duby.

Léčivé vlastnosti rozrazilu

Veronika lékařská je součástí několika čajů a čajových směsí užívaných při jarní avitaminóze. V lidovém léčitelství se využívá přednostně při zánětu močových cest a dně pro močopudné, dezinfekční í protizánětlivé účinky, při chorobách dýchacích cest na podporu vylučování hlenu (při zánětu průdušek, astmatu, kašli), při chorobách trávící soustavy, zevně na popáleniny, ekzémy, vyrážky a těžko se hojící rány. Připisuje se jí i schopnost čistit krev a snižovat hladinu cholesterolu.

Podle tradice našich otců je tato léčivá rostlina oblíbenou příměsí do krev pročišťujících čajů a spolu s kopřivové výhonky pomáhá léčit chronické ekzémy. Slabé, přecitlivělé osoby snášejí rozrazil lékařský jako dobrý žaludeční prostředek s mírnými účinky, protože upravuje trávení. Odstraňuje i zahlenění žaludku a střevní poruchy. Rada bych vyzdvihla zejména to, že rozrazil má vynikající účinky při nervozitě, která má původ v duševní přepracovanosti. Jeden šálek, vypitý večer před spánkem, dělá svými zklidňujícími účinky opravdové divy. Švýcarský kněz Künzle doporučuje lidem, kteří hodně duševně pracují, aby užívali tento uklidňující zápar před spánkem. Osvěžuje paměť a zahání závratě. Rozrazil smíchaný s celerem kořenem odstraňuje slabost nervů a melancholii. Výborně působí i při žloutence a písku v močí, při revmatických a dnových bolestech končetin.

Sponzorováno

Jistý kněz mi oznámil: „Když jsem začal užívat čaj ze směsi rozrazily lékařské a přesličky rolní (smíšené ve stejném poměru, dva šálky na den), velké mezery, které jsem měl v paměti, mi za 14 dny zmizely. Během kázání mi vypadávala důležitá slova. Byl jsem nejistý a nervózní. Byliny mi neuvěřitelně rychle pomohli.“ U suchého průduškového kašle dělá rozrazil přímo zázraky. Jako plicní čaj používáme směs plicníku lékařského, listů podbělu léčivého, jitrocele kopinatého a rozrazilu lékařského ve stejném poměru. Sladíme ho medem nebo byliny spaříme vodou, ve které jsme rozpustili kandovaný cukr.

Šťáva z rozrazilu

Z kvetoucí rostliny se dá připravit i čerstvá šťáva, která se doporučuje při chronických chorobách kůže, především při ekzémech. Z ní se užívá třikrát denně plná lžička. Protože se veronika lékařská vyzdvihuje ve starých knihách jako zázračná rostlina, doporučuji ji při zanícených a těžko se hojících ranách, zejména v blízkosti holenní kosti (tzv. píšťaly). Ránu nejprve vykoupeme v čajovém odvaru, později přiložíme na noc obklady, které připravíme namáčením v čerstvém zápary a ránu teplo zabalíme.

Ti, co trpí revmatickými a silnými dnovými bolestmi, měli by zkusit účinnou tinkturu z rozrazilu, která se dá snadno připravit. Tato tinktura se používá zevně na natírání, vnitřně třikrát denně po 15 kapek s troškou vody nebo čaje.

Každý rok bezpodmínečně pijte jistý čas zápar z čerstvě natrhaného rozrazilu! Nejenže zpomaluje kornatění cév, ale mu i zabraňuje a svými krvečistícími účinky dodává tělu novou pružnost.

Osoby bez zdravotních potíží se po užívání rozrazilu lékařského cítí lépe a pocítili i další pozitiva.

  • přispívá k pročištění krve
  • podporuje látkovou přeměnu
  • příznivě působí na činnost dýchacích cest a podporuje jejich pročištění
  • používá se i jako podpora pro močové ústrojí

Zajímavost o rozrazilu na konec

Mladé, čerstvé listy Veroniky se v některých domácnostech používají pro přípavu jarních polévek nebo salátů. Dnes se už používá méně a přidává se do čajových směsí.

Sponzorováno

Vnitřně se používá dvouminutový odvar z natě nebo čerstvá šťáva. Zevně pak 5 – 10 minut uvařený odvar jako kloktadlo, na výplachy a obklady.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva