Rozmarýn lékařský a zdraví – jaké má na nás účinky? 4.74/5 (23)Rozmarýn lékařský a zdraví - jaké má na nás účinky?Rozmarýn lékařský patří do čeledi hluchavkovitých. Do této čeledi řadíme si 200 rodů s 5000 druhy, mezi nimiž najdeme nejen byliny, ale i keře a stromy. K rodu rozmarýn náleží 5 rostlinných druhů ze Středomoří, podle některých autorů se však jedná pouze o monotypický rod, tj. že zahrnuje pouze jediný druh rozmarýn lékařský.

O rozmarýnu

Popis: Rozmarýn lékařský je vytrvalá bylina či polokeř s celokrajnými, čárkovitými listy. Listy jsou tuhé až kožovité, na kraji podvinuté, stříbrno šedozelené. Intenzivní a charakteristicky voní. Kvete modře.

Kde ho najdete: Rozmarýn je původním druhem jihozápadní Evropy. U nás se pouze pěstuje. V zimním období ho musíme chránit před mrazem. Nejlépe přezimuje ve studeném skleníku, dá se však pěstovat i jako pokojová rostlina.

K čemu se používal dříve: Rozmarýn byl používán již ve středověku nejen jako koření, ale i jako léčivá bylina a kadidlo. Rozmarýn byl, a do dneška zůstal, symbolem lásky a smrti. Motiv rozmarýnu se často objevuje v lidové poezii a písních. Z Matthioliho herbáře se dozvídáme, že rozmarýnové dřevo sloužilo k výrobě loutna. V 16. století byl rozmarýn známý jako prostředek proti žaludečním potížím, onemocnění jater a sleziny. Používal se i proti revmatismu jako posilující lék. Rozmarýnový květ s chlebem a solí se užíval nalačno, protože prý brousil zrak. Rozmarýn byl samozřejmě v našich krajích už ve středověku oblíbeným kořením, obzvláště do nádivek ak masu.

Sběr: V době květu nebo po odkvětu sbíráme listy rozmarýnu nebo z nedřevnatých částí větviček celou nať. Listy sušíme ve stínu v dobře větraném prostoru. Teplota při sušení by neměla překročit 30 až 35 °C.

Obsahové látky: Hlavní obsahovou látkou celé čeledi hluchovkovitých jsou silice. V rozmarýnu je je jí 2,5 procenta.

Účinky na organismus: Rozmarýn podporuje trávení i chuť k jídlu. Zvyšuje totiž prokrvení trávicího ústrojí, zvyšuje vylučování žluči a ovlivňuje tvorbu trávicích enzymů. Rozmarýn zlepšuje celkovou psychickou a fyzickou kondici, používá se při rekonvalescenci a při léčbě chronických onemocnění srdce a cév starších pacientů. Rozmarýnová koupel působí povzbudivě především díky dráždění pokožky a čichových receptorů. Působí také močopudně a zvyšuje prokrvení v oblasti malé pánve.

Použití: Na zápar se používá jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička na šálek vody. Při dlouhodobém používání rozmarýnu je tato dávka zároveň maximální denní dávkou. Na studený macerát používáme dávku 2 kávové lžičky. Při přípravě aromatické koupele použijeme 50 g drogy na dva litry vody, které dále ředíme v lázni. Při vnějším použití na obklady je dávka 10 g drogy na sklenici vody.

Toxicita a vedlejší účinky: I nepatrné zvýšení terapeutických dávek může vyvolat zdravotní problémy a může být nebezpečné zvláště pro těhotné ženy. Používání rozmarýnu patří výhradně do rukou lékaře.

Užitek: podporuje trávení, zvyšuje vylučování moči, povzbuzuje nervovou soustavu, prospívá proti nadýmání a při sníženém tlaku, stimuluje srdce a krevní oběh.

Na alergie? Podle závěrů z jedné japonské studie má rozmarýnový olej protizánětlivé účinky, které zmírňují příznaky sezónních alergií. Kořeňte si jídla touto bylinkou do vůle, abyste z ní měli co nejvíce užitku.

Rozmarýn pro krásu: Rozmarýnový zápar nanesený na obličej osvěžuje pokožku a rozpouští vrásky. Nejlepší milostnou předehrou je rozmarýnová koupel, protože rozmarýnové silice prudce zvyšují citlivost senzitivních receptorů. Na koupel externě zapaří 50g rozmarýnu a zápar vlijeme do koupele. Pro zvýšení sexuálního apetitu během celého roku je příjemné používat rozmarýn i v kuchyni.

Například rozmarýnový med zvyšuje u mužů produkci spermií a zlepšuje kvalitu orgasmu.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva