Rakytník a jeho vliv na zdraví – léčí i zkrášluje 4.82/5 (11)



Protože rakytník posiluje činnost srdce a čistí cévy, je dobrou prevencí infarktu, mrtvice a trombózy.

Protože rakytník posiluje činnost srdce a čistí cévy, je dobrou prevencí infarktu, mrtvice a trombózy.

Trápí vás časté záněty, kožní problémy nebo máte oslabenou imunitu? Vyzkoušejte rakytníkovou kúru. Silná imunita je důležitá pro bezchybné fungování celého organismu. Lidé se silnou obranyschopností netrpí tak často infekčními a virovými onemocněními a mají lepší fyzickou i psychickou kondici. Pokud váš imunitní systém není úplně fit, měli byste ho podpořit, nejlépe z přírodních zdrojů.

Rakytník – vše pohromadě

Hitem posledních let jsou plody rakytníku řešetlákového pro vysokou koncentraci zdraví prospěšných látek. Chemické analýzy potvrdily, že obsahují vzácný komplex více než 190 látek. Jediná bobulka obsahuje 10-krát více vitamínu C než pomeranč a pokryje denní dávku tohoto vitamínu. Kromě něj se v rakytníku nachází 9 dalších vitamínů, 24 různých minerálních látek a stopových prvků, 18 aminokyselin a množství antioxidantů, například flavonoidy jak rutin, kemferol a kvercetin, karotenoidy jako lykopen, zeaxantin a mnohé další, betain, který zlepšuje látkovou přeměnu v buňkách, serotonin, čili hormon dobré nálady, a beta-sitosterín, který chrání před arteriosklerózou.

Jedna z odrůd, kterou pěstují v italském Toskánsku, dává dokonce plody, které obsahují více než 600 mg vitaminu C na 100 ml šťávy. Je to asi šestkrát více vitamínu než v kiwi nebo 20-krát více než v pomeranči. A komplexní působení všech prospěšných látek činí z rakytníku doslova vitamínovou bombu. Šťáva z plodů významně pomáhá při nachlazení, chřipce, ocení ji i organismus sportovce, vystaven nadměrné zátěži.

Vzácná je nejen šťáva, ale i olej pro obsah vitamínů, karotenoidů, fytosterolů a esenciálních mastných kyselin omega 3-6-9, tříslovin a minerálních solí. Unikátní je přítomnost vzácné omega 7 nenasycené mastné kyseliny. Zejména pro obsah vitaminu E, karotenoidů zda lipidů podobných těm, které jsou v kůži, prospívá olej pokožce a udržuje zdravý stav sliznic trávicího a urogenitálního systému, příznivě působí i při pocitu sucha v ústech či suchém oku. Posiluje i imunitní a srdečně-cévní systém.

Přírodní zlato

Plody rakytníku jsou zdravé v jakékoliv úpravě. Připravuje se z nich čerstvá šťáva, džemy, sirupy, suší se nebo zpracovávají na olej, který má nejširší použití a všechny látky se v něm nacházejí ve vysoké koncentraci. Olej z rakytníku se používá nejen pro různé léčebné účely, ale i jako prevence.

Při vnitřním užívání pomáhá při zánětech trávicí soustavy, žaludečních vředech, žlučníkových problémech, onemocněních jater, zácpě i při hemoroidech. Doporučuje se při ateroskleróze, vysokém cholesterolu, poruchách prokrvení i při revmatických onemocněních. Protože rakytník posiluje činnost srdce a čistí cévy, je dobrou prevencí infarktu, mrtvice a trombózy. Nebo ho můžete užít kdykoliv, když se necítíte dobře.

Hojí a zkrášluje

Rakytníkový olej je skvělý i zvenčí. Regeneruje pokožku a dodává jí pružnost, hojí rány a ekzémy, dokonce se osvědčil i při atopické dermatitidě. Může se aplikovat na popáleniny i po opalování na pokožku podrážděnou sluncem. Rychle zahojí popraskané ústní koutky, záněty ústní dutiny, zjemní drsnou kůži na loktech a na patách.
Zatím nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky rakytníku na lidský organismus. Zkoumají se také možnosti jeho využití při léčbě obezity i rakoviny a dosavadní výsledky jsou povzbudivé.

Znali ho už tibeťané

Rakytník řešetlákový byl známý pro své příznivé účinky již dávno. V lidovém léčitelství ho využívali obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Používal se při plicních, zažívacích, kloubních onemocněních i onemocněních jater a dokonce tuto dřevinu využívali ve starodávné kosmetice.

V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikacích. Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, přibrala na hmotnosti a jejich srst měla nádherný lesklý nádech.

TIP: Jak využít sílu rakytníku?

V čem je rakytník dobrý?

Kromě vitaminu C je rakytník výbornou zásobárnou vitaminu A, dále organických kyselin a má značně biostimulační účinky, díky nimž podporuje imunitní systém. Užívání rakytníku je proto velmi dobré při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Dokonce někteří lidoví léčitelé doporučují užívat při těchto onemocněních pouze rakytník bez nějakých dalších „umělých“ léků.

Ale rakytník zajišťuje nejen rekonvalescenci při nachlazení. Podporuje také tvorbu žluči a trávicích enzymů, reguluje krevní oběh a povzbuzuje činnost jater a plic. Vynikající je na očistu organismu od toxických zplodin, zlepšuje stav kloubů při revmatismu. Doporučuje se jako obranná látka proti následkům civilizačního stresu, ale pomáhá i zvýšit pružnost a průchodnost střev.

Rakytník přirozeně obsahuje i semena, která jsou zdrojem oleje, proto se mohou kapsle využít i jako analgetikum – tlumí bolest, pomáhá při ateroskleróze nebo při žaludečních vředech. Obnovuje také žaludeční sliznici a ničí bakterii, která je původcem vředů.

TIP: Znáte sibiřský ženšen a jeho vliv na zdraví?

VIDEO: Rakytník řešetlákový – bylina budoucnosti

Zdroj obrázku: „Hippóphae rhamnoídes“ by Kirechko – Own work (own photo). Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva