Prvosenka jarní (neboli Petrklíč) a její účinky na zdraví a krásu 4.75/5 (12)Prvosenka jarní (neboli Petrklíč) a její účinky na zdraví a krásuPatříte i vy mezi ty, co v jarních měsících sklízejí léčivé bylinky? Tak pak určitě znáte prvosenku. Tato žlutokvětá rostlina je dobrá do čaje nebo sirupu a účinná je i na kašel, nervový systém či záněty.

Prvosenka jarní je známá pod názvem peterkľíč a jak název napovídá, je také jednou z prvních bylinek. Je součástí jarních detoxikačních směsí, léčí a navíc i voní. Sbírá se květ s kalichem, nebo i s oddenkem – lepší je sbírat jen květ, aby se rostlina nepoškodila a nevyhladili jsme tak populaci petrklíčů.

Základní informace o prvosence jarní

Prvosenka jarní (latinsky Primula veris) patří k prvním jarním bylinkám, dosahuje výšky kolem 20 cm a v lidovém léčitelství má velmi dlouhou historii používání. Rozšířená je téměř po celé Evropě a Asii. Obsahuje saponiny, které ředí hleny a usnadňují vykašlávání, kromě toho flavonoidy, vitamín C, silici, kyselinu askorbovou a křemičitou, éterický olej a sacharidy.

Kdy se prvosenka sklízí?

Květy se sbírají v době plného rozkvětu, tedy v dubnu – květnu, kořeny v září – říjnu. Suší se při teplotě do 40 °C a ve stínu. Sklízejí se i listy, ty stejně tak na jaře. Syrové jsou vhodné i ke konzumaci (například v salátech), protože obsahují velké množství vitamínu C. Využitelné jsou i kořeny, které se sklízejí v létě. Ale je třeba si dávat pozor, protože bylinka je částečně chráněna, čili by se neměl narušovat kořenový systém. Kořeny se po umytí vodou mohou sušit na slunci i ve stínu v teplotě do 50 °C.

Kde ji najdeme?

Roste na okrajích slunečních luk či pastvin, v dubových, bukových hájích a řídkých lesích, ale má ráda zejména vápenaté půdy.

Prvosenka a zdrav

Na co všechno je dobrá? Léčivé účinky se využívají na:

 • usnadnění vykašlávání
 • zmírnění dráždění kašle
 • léčbu dýchacích cest při bronchitidě
 • posílení nervové soustavy
 • nespavost
 • při zahlenění v průduškách
 • při migréně a závratích
 • při kloubním revmatismu
 • v zimním období při nachlazeních
 • působí močopudně
 • přispívá k rozpadu močových kamenů
 • tlumí záněty

Prvosenka je vhodná i do koupele

Květy prvosenky se používají také jako bylinkové směsi do lázní pro nervově labilní jedince, protože prvosenka má uklidňující schopnost. Ale také je můžete používat i do koupele při revmatismu, srdečních problémech a jiných onemocněních.

Jak udělat čaj z prvosenky?

Čaj z květů prvosenky

Dvě čajové lžičky květů zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat a pak přeceďte. Čaj je nejlépe osladit medem nebo můžete přidat citron. Užívejte ho několikrát denně.

Čaj z kořene prvosenky

Ve dvou skleničkách horké vody se vyluhuje jedna lžíce pokrájeného usušeného kořene. Může se užívat každé 3 hodiny.

Vedlejší účinky Prvosenky

Prvosenkové květiny mohou, někdy vyvolat u citlivých osob kontaktní alergické reakce (zarudnutí kůže, puchýřky). Jako součást čajů prvosenku, můžete užívat bez obav, ale nepřiměřeně vysoké dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení, nebo průjem.

VIDEO: Jak vypadá prvosenka?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva