Sponzorováno

Kostival lékařský a zdraví – urychluje regeneraci, pomáhá při úrazech 4.65/5 (43)

Kostival lékařský a zdravíKostival lékařský je super bylina, lidový název: černý kořen, dobrý kořen. Tato léčivá rostlina patří k našim nejlepším nenahraditelným bylinám, které nám příroda připravila. Roste na vlhkých loukách, na okrajích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků. Najdeme ji i u plotů a na rumištích. Kvete po celé léto. Listy jsou drsné a na čepeli kopinaté. Víceletý kořen je zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutý, hrubý jako palec, po rozřezání velmi hlenovitý, přímo mazlavý a mastný. Protože je dlouhý, rostlina se téměř nedá vyhubit. Čerstvé listy se sbírají během kvetení.

Jak kostival lékařský pomohl v praxi

Tinktura z kostivalu lékařského, kterou si snadno připravíme, skrývá v sobě obdivuhodnou sílu. Nemocní, kteří dlouhá léta užívali speciální prostředky proti revmatismu a kloubním otokům a nevyléčili se, pomohou si velmi rychle touto tinkturou. Paní, která již nemohla pohybovat pravým ramenem (ramenní kloub byl téměř nepohyblivý a lékař konstatoval ochrnutí), začala si natírat denně kloub a pravé rameno touto tinkturou. Den po dni sledovala, jak se její bolesti ztrácejí. Dnes je kloub zcela pohyblivý a paní může běžně provádět domácí práce.

Tetu známé srazil na silnici motocyklista. Došla do nemocnice se zlomeninou kyčelního kloubu, tam jí ho zpevnily hřebíkem a po uzdravení ji propustili domů. Po roce měli hřebík vybrat. Jelikož teta neměla žádné bolesti a mohla opět normálně chodit, nepřišla v daném termínu na předepsanou prohlídku. Zdálo se, že vše je v pořádku, dokud se jednoho dne nedostavili ukrutné bolesti. Nato jí lékaři vybrali hřebík a zjistili hnisání kostí. Injekce sice bolesti včas otupily, ale hnisání kostí se tím nevyléčí. V takovém stavu, jako hromádka neštěstí, přišla k léčitelce na návštěvu. Není přehnané, když tvrdíme, že teplé obklady z moučky kostivalu lékařského pomohli za noc. Následující den mohla teta bez bolestí sedět a ležet. Jelikož v obchodě s léčivými rostlinami dostala jen drobně nakrájené kořeny, předvídavá teta si je vysušila na peci a pak pomlela ve starém mlýnku na kávu (může posloužit i mlýnek na mák). Kašovité obklady přikládala tak dlouho, až zcela přestala cítit bolesti.

Způsob použití kostivalu lékařského

Macerát z kořenů

2 čajové lžičky nadrobno nakrájených kořenů se macerují přes noc v 1/4 litru studené vody, ráno se trošku přihřejí a scedí. Pije se po doušcích.

Čajová směs

Vrchovatou čajovou lžičku čajové směsi spaříme 1/4 litrem vroucí vody, necháme tři minuty louhovat. Pijí se tři až čtyři šálky denně po doušcích.

Kašovité obklady

Dobře vysušené kořeny jemně umeleme. V šálku vařící vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle vymícháme na kaši, natřeme na lněné plátno a teplé položíme na nemocné místo a obvážeme.

Listové obklady

Čerstvé listy omyjeme, rozválíme, přiložíme na postižené místo a obvážeme.

Listové obklady (zapařené)

Listy kostivalu se zapaří a teplé přiloží.

Úplná koupel

500 g čerstvých nebo sušených listů se nechá stát přes noc v 5 litrech studené vody. Druhý den se vše zahřeje na bod varu a tekutina se přilije do vody ve vaně.

Sedací koupel

Připravuje se jako úplná koupel, ale z 200 g listů.

Sponzorováno

Tinktura

Je asi nejuniverzálnějším způsobem využití kostivalu. Takto zpracovaný kostival se dá využít téměř vždy, při venkovních i vnitřních ranách, při poraněních všeho druhu, pohmožděninách, při vnitřním krvácení, zlomeninách, bolestech zubů a tak dále. Kořeny kostivalu stačí umýt, očistit kartáčkem, nadrobno pokrájet a volně naložit do láhve. Následně zalít pálenkou nebo ovocným lihem, musí však kořen překrývat. Láhev už jen postavte na slunné místo nebo do tepla.

Mast

4 až 6 dobře umytých kořenů kostivalu se jemně nakrájí a krátce zápraží přibližně v 250 g čisté masti. Přes noc necháme odstát, následující den přihřejeme, přes plátno přecedíme a vylisujeme. Naplníme do malých čistých nádob a uschováme v chladničce. Kostivalovou mast používáme namísto kašovitých obkladů. Mast je nenahraditelná při léčbě poranění lidí a zvířat.

Víno

2 až 5 čerstvých, umytých kořenů jemně nakrájíme a dáme na 5-6 týdnů do 1 litru přírodního bílého vína. Vynikající prostředek na plicní choroby.

Co kostival obsahuje?

Ukázalo se, že kostival je bohatý na přírodní látky, které urychlují regeneraci pokožky. Hlavní takovou látkou je alkaloid alantoin. Dále obsahuje kostival i velké množství třísloviny a slizu. Pokud z kostivalu využíváte listy na čaj, neměli byste jej pít dlouhodobě. Listy mohou obsahovat pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou poškozovat játra. Při dlouhodobém užívání může poškodit i trávicí trakt. Pro venkovní použití však můžete listy využívat i dlouhodoběji. Kostival je bohatý i na množství vitamínů a minerálů. Obsahuje zejména železo, hořčík, fosfor, draslík, vápník, jód, zinek a vitaminy A, C a B12.

Zdravotní výhody kostivalu

Tato zázračná rostlinka, která roste téměř ve všech částech Česka má hned několik zdravotních výhod. Má protizánětlivé, zklidňující a antibakteriální účinky, podporuje vykašlávání, funguje jako mírné sedativum, jako analgetikum a má hemostatické účinky, tedy zastavuje krvácení ran. V minulosti se využíval kostival jako přírodní lék proti různým onemocněním. Léčil více druhů střevních poruch, zastavoval vnitřní krvácení, pomáhal při zažívacích potížích i při syndromu dráždivého tračníku. Dokázal bojovat i se zánětlivými onemocněními jako je úplavice či onemocnění dásní. Vnitřně se využívá i při zánětech dýchacích cest a při plicních onemocněních. Některé studie prokázaly také pomoc kostivalu při snižování cholesterolu. Dnes se však vnitřní použití kostivalu velmi nedoporučuje. Pokud již jej používáte vnitřně, tak ve velmi malých množstvích a ne dlouhodobě. Vnitřní použití kostivalu je vždy spojeno s rizikem intoxikace. V USA, Německu, Kanadě a Velké Británii byl dokonce zakázán prodej ústní vody s obsahem kostivalu.

Je kostival toxický?

Kostival obsahuje malé množství toxických alkaloidů, které mohou nepříznivě působit na játra. Největší koncentrace těchto alkaloidů je v kořeni, starší listy obsahují také vyšší množství alkaloidů, mladé listy téměř žádné.

Snažte se vyhnout používání kořene této rostliny, raději použijte mladé listy. Při užívání léčby kostivalem můžete mít vedlejší účinky jako nezvyklou únavu, svědění, nevolnost, průjem, zežloutnutí kůže nebo bělma oka a bolest nebo otok v pravé části břicha.

VIDEO: Kostival lékařský a jeho barevné varianty

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Kostival lékařský a zdraví – urychluje regeneraci, pomáhá při úrazech”

    1. Nikola napsal:

      Dobrý den ,

      prosím Vás chtěla bych se Vás zeptat zda po použítí vnitřně kostivalu 1,5 lžíce a vařeno a 15 minut luhováno mohu mít větší zdravotní probélmy či mi to může vážně ublížit ? Děkuji za odpověd

      • Rehabilitace.info napsal:

        Proti kašli je to ideální. 2 lžíce usušeného drceného kořene vaříme 15 minut v 1/2 l vody. Poté necháme 15 minut louhovat, scedíme, osladíme nejlépe medem a pijeme teplý proti kašli. Jinak pozor, kostival se nedoporučuje užívat vnitřně ve velkých dávkách a dlouhodobě, protože obsahuje alkaloid, který způsobuje rakovinové bujení a poškozuje játra.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva