Sponzorováno

Kokoška pastuší tobolka a zdraví – reguluje tlak, zastavuje krvácení 4.74/5 (19)

Kokoška pastuší tobolka a zdraví - reguluje tlak, zastavuje krváceníKokoška pastuší tobolka – účinně snižuje a zastavuje krvácení a to vnitřní i vnější, upravuje menstruační cyklus, reguluje krevní tlak – vysoký krevní tlak snižuje a nízký zvyšuje. Přečtěte si o této nenápadné, ale velmi léčivé rostlince.

Kokoška pastuší tobolka – výborná nejen pro ženy

Jejím domovem je Evropa, odkud se rozšířila do celého světa Kokošku najdeme téměř všude, ale hlavně na loukách, u cest, na rumištích, okrajích polí a v zahradách.

Kokoška a zdraví

Je bohatá na vitaminy A, B, C, E a K, vápník, draslík, síru, měď, mangan a vlákninu. Obsahuje také vysoké množství antioxidantů a chlorofylu.

Z léčivých vlastností vyniká hlavně schopnost snižovat a zastavovat vnější a vnitřní krvácení. Je vynikající při ženských chorobách – časté, silné a dlouhotrvající menstruaci. Čistí krev a rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, čímž je užitečná při chorobách srdce a krevního oběhu. Patří i mezi nejúčinnější bylinu proti kornatění cév. Podporuje látkovou přeměnu, příznivě ovlivňuje i játra, slezinu a močové ústrojí.

Používá se také k zastavení krvácení z nosu, na rány, při hemeroidech a kožních problémech. Tinktura je výborná na bolavé svaly a klouby. Čerstvou šťávu můžeme kapat do bolavého ucha při zánětu.

Kokošku používal i nejslavnější řecký lékař Hippokrates. Ve středověku a během první světové války se kapsička používala hlavně díky její účinné schopnosti zmírnit a zastavit krvácení.

Použití kokošky pastuší tobolky

Listy, květy a semena se mohou jest syrové. Všechny části rostliny se mohou také dusit, restovat, vařit a marinovat. Kokoška má výraznou kořeněnou chuť, takže se nedoporučuje ve velkých dávkách přidávat do smoothies. Můžete ji přidat do salátů nebo jídel ve woku a vznikne vám velmi chutný pokrm.

Sponzorováno

Častěji se z natě připravuje bylinný zápar: 1 – 2 čajové lžičky na 2,5 dcl vařící vody, po 8 až 10 minutách vodu sceďte. Doporučuje se pít 2 šálky denně.

Základní charakteristika kokošky pastuší tobolky

Upozornění: Kokoška pastuší je absolutně bezpečná k jídlu. V malých dávkách a při krátkodobém používání je neškodná. Vyšší dávky a dlouhodobé používání působí toxicky.
Latinský název: Capsella bursa-pastoris
Čeleď: Brassicaceae / zelná
Jedlé: Listy, stonky, květy a plody.
Chuť: Kořenitá a pikantní.
Popis: Kokoška pastuší patří do čeledi brukvovité, takže má velké zelené listy, které rostou v přízemní růžici. Listy jsou tmavě zelené a zoubků jako listy pampelišky. Květy jsou bílé se čtyřmi korunními lupínky.
Po kvetení se na horní části rostliny vytvoří srdčité kapsičky se semeny, které jsou velmi neobyčejné.
Období kvetení: Od března do listopadu. Sbírá se hlavně od začátku března do konce června, ale i později.

Hlavně zmírňuje a zastavuje krvácení

Nejvýznamnějším účinkem kokošky na lidský organismus je schopnost zastavovat krvácení. Tuto její vlastnost oceňovali už naši předkové, byla za tímto účelem velmi hojně užívanou bylinou, protože její účinnost je poměrně vysoká. V minulosti byla mimo jiné důležitým lékem proti tzv. chrlení krve. Dříve se sušená a na prach drcená kokoška pro léčebné účely často přidávala do červeného vína, nebo se v něm povařila a nápoj se podával po dávkách nemocnému. Dnes ji používáme spíš ve formě čaje (nálevu nebo odvaru).

Kokoška reguluje také krevní tlak

Dalším účinkem kokošky je schopnost oboustranně regulovat krevní tlak, zlepšovat krevní oběh a stimulovat srdeční činnost. S tímto záměrem by se ale měla aplikovat pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem, aby nedošlo ke kontraindikaci s užívanými léky.
Čaj z kokošky je také léčiteli doporučován při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest. Sušenou drogu můžeme v mírných dávkách přidávat i do směsí pro čištění krve a detoxikaci organismu.

Tip od Rehabilitace.info

Kokoška pastuší tobolka má velmi výraznou chuť a hodí se hlavně do salátů a do jídel, které potřebují okořenit.

VIDEO: Jedlá bylina Kokoška pastuší tobolka

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva