Sponzorováno

Přírodní a domácí prostředky na bolesti krku a hrdla – babské rady 4.94/5 (33)

Na bolest v krku může pomoci i česnek...

Na bolest v krku může pomoci i česnek…

Venku se dělá tepleji, ale mnozí z nás se i tak nevyhnou nepříjemným zdravotním problémům, jako je nachlazení či chřipka. Ty jdou ruku v ruce s bolestmi v krku. Pokud však máte vhodně zásobenou domácnost, můžete se jich zbavit hned v zárodku. Mrkněte na naše domácí a přírodní tipy, jak na bolesti v krku.

Domácí a přírodní tipy, jak na bolest krku a hrdla

1. Vypijte citronovou šťávu s medem

Bolestí hrdla se můžete rychle zbavit, pokud vypijete několikrát denně po malých doušcích pohár citrónové šťávy s medem.

Kvalitní med od domácího včelaře působí na zanícené hrdlo opravdu jako hotový balzám. Zřeďte si 2 lžíce medu s citronovou šťávou a pomaličku polykejte.

2. Bylinkové čaje

Zmírníte je i bylinkovými čaji, například z tymiánu nebo ze šalvěje. Šalvějový čaj se používá já na kloktání. Dobrým pomocníkem je i silný mátový čaj nebo čaj z květů černého bezu oslazený medem.

Mezi nejúčinnější bylinky v souvislosti s bolavým hrdlem patří šalvěj. Odvar z ní si můžete připravit jako lahodný čaj, ale také jako kloktadlo. Podobným způsobem můžete využít i heřmánek pravý nebo řepík lékařský či tymián.

3. Kloktadla

Léčivě působí kloktání odvaru z řepíku nebo heřmánku. Zabrat může i kloktadlo připravené z poháru vody, do které přidáte šťávu z citronu a lžíci soli. Kloktejte asi dvě minuty třikrát denně. Super je také kloktání slanou vodou.

4. Zázrak z Indie

Do šálku vody dejte půl lžičky mleté ​​skořice a několik zrníček pepře. Povařte, oslaďte medem a pijte třikrát denně. Tento indický léčivý čaj můžete pít i při nachlazení, chřipce a na podporu trávení.

5. Nezapomínejte na česnek

Při bolestech v krku zkuste oloupat stroužek česneku a přes den ho cucat. I když nejde o ten nejchutnější bonbón, česnek ničí viry a bakterie, a proto máte velkou šanci, že se nepříjemného škrábání či pálení v krku zbavíte.

TIP: Koukněte také na bylinky proti bolesti v krku

6. Ovoce a zelenina

Když vás začne bolet hrdlo, postarejte se o to, aby váš jídelníček obsahoval dostatečné množství žlutého a oranžového ovoce a zelené listové zeleniny. Obsahují množství vitaminu C a poskytují i ​​dostatek betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A. Právě tento vitamín je důležitý pro udržování zdravých sliznic včetně sliznic v hrdle.

Sponzorováno

7. Kvalitní povidla z černého rybízu

Možná vám bude vyhovovat tento recept. Smíchejte polévkovou lžíci povidel z černého rybízu s horkou vodou a tento nápoj popíjejte horký několikrát denně.

8. Cibulový med

Pomoci může i cibulový med – nastrouhejte cibuli, do které přidáte žloutek a dvě lžičky moučkového cukru. Celou směs pořádně rozdrťte na kaši a každou půl hodinu snězte malou lžičku.

9. Vlhký ručník s tvarohem

Na bolest v krku můžete útočit i zvenčí – potřete vlhký ručník tvarohem, přiložte jej na hrdlo a krk si oviňte vlněným šátkem nebo jiným ručníkem. Nechte působit přes noc.

10. Křen

Nastrouhejte menší kořen křenu, přidejte med, hřebíček a vše zalijte vroucí vodou. Nechte vyluhovat, zamíchejte a popíjejte ještě teplé.

11. Skvělý zábal

Na bolavé hrdlo vám může velmi pomoci i následující zábal – namočte kus látky (šátek, pánský kapesník, roztrženou plenku …) do studené vody a vyždímejte. Omotejte kolem krku, překryjte igelitem a omotejte hrubou teplou šálou. Nechte působit celou noc, případě i během dne. Tento zábal není velmi příjemný, ale je o to účinnější. Mrkněte také na článek o priessnitzových obkladech a zábalech.

Jak se zorientovat v lékárně?

Pokud se potřebujete vyzbrojit zásobou léčiv do práce, v lékárně vybírejte podle toho, jakou intenzivní bolest v krku pociťujete. Ráno po vyčištění zubů si malou baterkou posviťte do úst a sledujte, kde všude máte sliznice zarudlé, zda se vám nezvětšily mandle a sledujte přítomnost hlenovitým povlaků. V závislosti na tom zvažte jedním z těchto variant:

Pastilky do krku

Cucavé bonbony typu Strepsils nebo Neoangin jsou vhodné na mírně škrábání v krku a jen velmi lehký zánět. Usnadní polykání, ale jejich účinek je krátkodobý. Některé z nich navíc obsahují příliš mnoho cukru. Přinášejí sice úlevu, ale zánět neléčí, jen ho zmírňují.

Tinktury a kloktadla

Jsou vhodné spíše pro domácí použití, jejich účinek je velmi podobný pastilky.

Tabletky do krku

Při silnější bolesti v krku jsou dobrými pomocníky léčiva jako Septolete nebo Orofar. Druhý zmíněný navíc obsahuje lidokain, který bolavá místa znecitliví. Tyto pilulky nejenže ničí bakterie, ale svým složením samotný zánět sliznic i léčí.

Silné spreje

Při zánětech hrdla se vám může osvědčit sprej Jox s obsahem jódu, který ničí choroboplodné mikroorganismy a působí protizánětlivě. Nejsilnějším bojovníkem je však Bioparox s nástavcem pro střik i do nosu. Je vhodný v případě, že se vám v krku vytvářejí hleny, sliznice jsou oteklé a citlivé na jakýkoliv podnět. Bioparox obsahuje antibiotikum a jedna lahvička za přibližně 200 vystačí na 400 dávek. V poslední době se objevilo, že Bioparox není vhodný kvůli možným alergickým reakcím.

Výborný je i Florsalmin s výtažky ze šalvěje lékařské a protibakteriálními účinky za cca 80-90 Kč.

Podívejte se na TOP 12 nejlepších kloktadel na bolest v krku.

VIDEO: Jak na škrábání a bolest v krku

VIDEO: Jak na bolest v krku

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva