Fyzioterapie po úraze kolene (přetržený přední křížový vaz)« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, jsem po úraze kolene - přední křížový vaz přetržený již z dřívější doby, natržené boční vnitřní vazy - po 14 dnech v ortéze jsem podstoupila artroskopii. Nyní jsem 4 dny po operačním zákroku a chtěla bych vědět, kdy nejdříve mohu začít s fyzioterapií. Nechci čekat 4 týdny (po tuto dobu mám nosit ortézu a tak dlouho trvá léčba). Lze začít chodit na tejpování či lehce procvičovat doma?

Zeptal se na 3 dubna, 2017 08:35
1

Dobrý den,
s vlastní rehabilitací můžete začít i doma. Běžně se takto po artroskopiích postupuje. Ale nic se nesmí přehánět, cvičíte jen do bolesti, ne přes bolest. Také respektujte povolené zatížení nohy při chůzi, které vám nařídil váš ortoped nebo operatér. Doma můžete cvičit vleže nebo sedě propínání kolene do plného propnutí. Tím se vždy začíná. Pokud zvládáte v pohodě, můžete si cvik ztížit vložení měkkého overbalu pod koleno a propínat a posilovat nohu, důležitá je opřena pata o zem, aby pohyb opravdu prováděly pouze svaly okolo kolena. Ve stoji můžete zkoušet, pokud máte povolenou plnou zátěž také mírné podřepy, s rovnoměrným zatížením obou noh (kolena jdou při dřepu směrem ven (nikdy ne dovnitř). Vleže s napnutými koleny si můžete protahovat svaly na zadní straně stehen tím, že se budete snažit přitáhnout ke špičce- provádějte plynule a pomalu jednu nohu a pak nezapomínejte i na druhou, ta je teď namáhaná více , než obvykle a také potřebuje pravidelný strečink. Další cvik, který se může v rané fázi rehabilitaci provádět je “most“. lehnete si na záda a budete zvedat pánev směrem ke stropu. I když nemáte dovolenou plnou zátěž snažte se mít zatížené obě nohy stejně, pánev a záda zvedáte pouze po lopatky. Opakujte kolik zvládnete, časem by neměl být problém se dostat na 30opakování v jedné sérii a konečný počet sérií 3 (tedy 90 opakování. opět dbejte na rovnoměrné zatížení obou noh a při pohybu nahoru jdou kolena mírně od sebe. Až zvládnete i toto můžete si pod chodidla dát oberbal a zvedat se na něm, je to balanční ale pro finální stabilizaci je nutné trénovat koleno na nestabilních plošinách jako je overbal. Při povolené plné zátěži můžete trénovat přenášení váhy u stolu na nemocnou nohu, později stoj jenom na jedné noze, výpady dopředu kdy střídáte kolena, výpady do stran. Pořiďte si určitě overbal nebo balanční čočku nebo nejlépe bosu. Na tom můžete balancovat i když pouze stojíte, pak na něm můžete dělat dřepy, výpady a výše zmíněné i most.
Doporučuje se ledování pokud je koleno oteklé, hlavně po delší chůzi nebo námaze, nohu si dejte do zvýšené pozice ať se odkrví a pak ledujte. nezapomeňte pečovat o všechny jizvy i ty malinké po artroskopii, tlačte a protahujte všemi směry, ať se uvolní, Mažte případně nesoleným sádlem. Cvičte pokud možno propínání kolene každý den, trénink do maximálního ohnutí se cvičí až následně. Vleže na břiše, chytnete si za kotníky a přitahujete patu k zadku. nebo vám může někdo pomoct, ale zdůrazňuji, že se vše musí provádět s vaší maximální relaxací a s výdechem postupujete v dalším rozsahu. Není na škody v maximální pozici chviličku setrvat a jen zhluboka prodýchat.
Až budete mít plné propnutí i ohyb stejný jako na zdravé noze neváhejte stoupat na nestabilní plošiny (viz výše), posilujte koleno na rotopedu nebo kole, každý den 30min později i více a pak se protáhněte.
Ať se vám daří:)


S pozdravem
Mgr. Petra Šmídová

Odeslal Rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 3 dubna, 2017 08:36