Bolesti po operaci páteře« Zpět na seznam otázek

Zdravím, jsem již rok a tři měsíce po operaci páteře - plotének extirpaci L4/5 vlevo. Mám ale stále problémy i s jednoduchými věcmi, jako je chůze, bolesti v bederní části a podobně. Dá se nějak pomoci? Co mám dělat? Děkuji za odpověď.

Zeptal se na 28 února, 2017 12:33
1

Dobrý den,
výhřez ploténky v bederním úseku je velmi bolestivý ale bez cvičení pod odborným dohledem může být velmi problémový. Určitě doporučuji v rehabilitacích a v každodenním cvičení pokračovat. Zkuste si najít kdyžtak jiného fyzioterapeuta, který vás citlivěji povede a nejdříve krční krajinu uvolní a pak postupně budete posilovat. Lázeňská léčba je také vhodná.

Po operaci páteře je velice, velice důležité konzultovat vše s odborníkem na ortopedii, neurochirurgií nebo fyzioterapií, abyste získal(a) doporučení a plán péče odpovídající vašim individuálním potřebám. Zde jsou některé moje obecné rady, které by vám mohly pomoci:

Fyzioterapie: Pravidelná fyzioterapie může být nanejvýš vhodná a klíčová pro obnovu síly, flexibility a správného držení těla po operaci páteře. Fyzioterapeut vám může poskytnout cvičení a techniky, které jsou bezpečné a účinné pro vaši konkrétní situaci. Najděte si v okolí dobrého fyzioterapeuta.

Posilování svalů páteře - opatrně: Posilování svalů kolem páteře může zlepšit podporu páteře a snížit stres na operované oblasti. Specifická cvičení pro jádro a stabilizační svaly mohou být součástí fyzioterapeutického programu.

Správná technika pohybu: Ujistěte se u lékaře či fyzioterapeuta, že používáte správnou techniku při běžných činnostech, jako je zdvihání, ohýbání a nošení předmětů. Fyzioterapeut vám může ukázat bezpečné postupy, abyste minimalizoval(a) riziko opětovného zranění.

Pokud máte stále bolesti, konzultujte s lékařem nebo specialistou na bolest, abyste zhodnotili možnosti léčby bolesti, včetně farmakoterapie nebo intervencí na snížení bolesti.

Hlavně opakovaná konzultace s lékařem, který vás operoval, může být důležitá k posouzení postupu hojení, radiologických snímků a obecného stavu páteře.

Dbejte i na to, abyste udržoval(a) správné držení těla při sedění, stání a chůzi. Ergonomické úpravy v pracovním prostředí a domácnosti mohou také pomoci.


S pozdravem
Mgr. Petra Šmídová

Odeslal Rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 28 února, 2017 12:33